BALANCOVANÝ FOND NADACÍ
Březen 2009

Žádný z kalendářních měsíců v tomto roce zatím nepřinesl růst na českém dluhopisovém trhu. Ani březen, za který index českých dluhopisů EFFAS spadl o 0,54%, nebyl výjimkou. První kvartál se zapsal do historie českého dluhopisového trhu největším poklesem indexu EFFAS, a to o 3,61%.

V průběhu března oslabily argumenty ke změně klíčové úrokové sazby. Jednak přestaly platit některé důvody k jejímu snížení, a to především vývoj inflace, která klesá zatím pomaleji, než prognózovala ČNB, tak i oslabily argumenty k jejímu zvýšení z důvodu opětovného posílení koruny. Na adresu inflace je třeba doplnit, že dynamika růstu spotřebitelských cen byla v únoru sice mírně nižší, než očekával trh, avšak zvýšila se odchylka skutečné míry inflace od inflace prognózované ČNB. Na březnovém zasedání centrální banka jednomyslně rozhodla ponechat klíčovou úrokovou sazbu beze změny. Další pohyb úrokové sazby pak centrální bankéři podmiňovali vývojem cen i kurzu. Členové bankovní rady Zamrazilová a Holman nevyloučili její zvýšení ani snížení. Guvernér Tůma naznačoval, že rizika jsou spíše na straně snížení.

V březnu česká měna opět posilovala. Špatná makroekonomická data tedy jakoby zůstala bez povšimnutí a koruna jen těžila z pozitivní nálady v regionu. Růst koruny bylo možné částečně vysvětlit posílením forintu a oslabením švýcarského franku.

Březen přinesl na akciové trhy po dlouhé době růst. Důvody nepocházely z Evropy, ale z USA. Evropské akcie oživily po zprávách z bankovního sektoru, zveřejnění lepších amerických makrodat z maloobchodu a nemovitostního trhu, oznámení FEDu o odkupech státních dluhopisů a předložení plánu vlády na nákup toxických aktiv. V porovnání s globálním a americkým akciovým indexem byl však růst MSCI Europe (+3,41% m/m) skromnější.

Evropské akcie předvedly v březnu nejvyšší růst od dubna loňského roku. Vzhledem k tomu, že se většina evropských makrodat spíše zhoršila, byl růst na akciových trzích tažen pozitivními signály z USA. V průběhu března totiž většina čísel z Evropy nenaznačovala žádné zlepšení. Pokles ekonomiky eurozóny se ukázal být oproti prognózám vyšší. Rekordní propad průmyslové výroby i zakázek nejen v Německu, ale celé eurozóně přišel také nečekaně. Zhoršující obraz o stavu ekonomiky podala Británie, která negativně překvapila vyšším poklesem HDP, výrazně vyšším růstem nezaměstnanosti, ale i inflací. Dobrých zpráv z Evropy bylo poskrovnu nebo se netýkaly přímo klíčových dat. Mírně nižší pokles francouzského HDP nemohl zásadně ovlivnit vývoj evropských akcií. Růst indexu ekonomického sentimentu byl zase pro změnu jednou z mála dobrých zpráv z německé ekonomiky. Zhodnocení evropských akcií v březnu nebylo nakonec v porovnání s americkými ani poloviční.

Hodnota podílového listu fondu během března poklesla o 0,72%. Výkonnost fondu tak byla v uvedeném období o 0,90% nižší, nežli výkonnost 6M Pribor benchmarku.

Negativní výkonnost byla způsobena jednak zestrmením výnosové křivky státních dluhopisů a pak také přeceňováním bankovních dluhopisů Merrill Lynch, Societe Generale, Bear Stearns, Česká spořitelna a na nulovou hodnotu oceněná emise Landsbanki.

Z důvodu zajištění dostatečné likvidity fondu jsme prodávali dluhopisy SD2,55/10 a Telefonica Float 2010. Durace portfolia fondu je tak nyní 1,45 roku (oproti 1,42 v předchozím měsíci).