BALANCOVANÝ FOND NADACÍ
Duben 2008

Mírný, ale zároveň vyšší než očekávaný, pokles meziroční míry inflace a úspěšný úpis nové emise státních dluhopisů se příznivě odrazily v dubnovém růstu cen českých dluhopisů. Český index EFFAS na rozdíl od indexu dolarových a eurových dluhopisů v dubnu rostl o 0,63%.

Spotřebitelská inflace v březnu zpomalila více, než se čekalo, z únorových 7,5% na 7,1%. Výnosy českých dluhopisů v reakci na nižší inflaci poklesly a křivka zvýšila svůj sklon. Podobný vývoj nastal i u cen průmyslových výrobců, jejichž meziroční růst zpomalil z 5,6% na 5,3%. Pokles dynamiky růstu cen stejně jako protiinflační efekt silné koruny nejsou však tak výrazné, aby většina analytiků na trhu přestala očekávat ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Dalším důvodem pro vyšší sazby je akcelerace růstu mezd při vysokých inflačních očekáváních. Tvar výnosové křivky na konci dubna však ještě nepočítal s brzkým zvýšením úrokových sazeb.

Česká koruna v dubnu mírně oslabila vůči euru a ztrácela i vůči dolaru. Kvůli přestřelení v posilování za současné situace méně příznivého makroekonomického výhledu se oslabení měny očekává již delší dobu. Také schválení dohody Ministerstva financí a ČNB o opatřeních proti posilování koruny naznačuje, že koruna je příliš silná. Měsíc koruna začínala na hodnotách 25,185 CZK / EUR a 16,084 CZK /USD a končila slabší při kurzu 25,221 CZK / EUR a 16,233 CZK /USD.

V dubnu rostly akciové trhy poprvé od října loňského roku. Vcelku vydařený začátek výsledkové sezóny odvedl pozornost od myšlenek na recesi, kterou údaje z konce měsíce nepotvrdily, a od úvěrové krize. Evropské akciové trhy vstoupily do nového čtvrtletí takovým růstem, jaký některé z nich nezaznamenaly již řadu let. Více než šestiprocentní růst britských a francouzských akcií, více než sedmiprocentní růst holandských a italských akcií a růst přesahující třináct procent u norských a rakouských akcií trh dlouho nepamatuje. Evropský MSCI Europe tak přidal mimořádných 5,59%.

Dobrý začátek výsledkové sezóny v USA a Evropě pozitivně působil na výkonnost evropských akcií napříč všemi sektory. Povzbuzením byly hospodářské výsledky společností Ericsson, Volvo, Royal Dutch Shell, BP a dalších. Bankovní sektor se sice ocitl několikrát během měsíce pod prodejním tlakem kvůli dalším odpisům a vyšším ztrátám, zároveň ale přicházely zprávy, které mírnily negativní dopad úvěrové krize na celý finanční sektor. Akciím UBS pomohlo k růstu oznámení o navýšení kapitálu. Větší ztrátu Credit Suisse zase vyvažovalo doplnění komentáře o ucházející čísla z divize správy majetku. Bez panických výprodejů se obešlo i oznámení první ztráty Deutsche Bank, se kterou trh podle následné reakce počítal. Po petrochemii, základních surovinách a technologiích patřily finance v dubnu k nejrůstovějším sektorům. Díky hospodářským výsledkům si evropské akcie udržely vysokou výkonnost i po zveřejnění horších makrodat. Nečekaně klesly maloobchodní tržby v Evropě, hluboko se propadl i index očekávání investorů mannheimského ekonomického institutu ZWE a index německého podnikatelského klimatu.

Hodnota podílového listu fondu během dubna vzrostla o 0,48%. Výkonnost fondu tak byla v uvedeném období o 0,19% vyšší, nežli výkonnost 6M Pribor benchmarku a o 0,29% nižší, nežli výkonnost alokačního benchmarku. V absolutním srovnání se díky obnovenému celosvětovému vzrůstu akciových trhů dařilo jak minoritní akciové části portfolia, tak i peněžně-dluhopisové části portfolia. Zde vzrůstu pomohla zejména zveřejněná data o vývoji spotřebitelských cen, která skončila níže, nežli byla všeobecná očekávání analytiků.

Na peněžně-dluhopisové části portfolia jsme nadále udržovali duraci na úrovni 1,70 roku. Mírně jsme snižovali pozice v dluhopisech SD2,55/10 a ČEZ4,3/10.

V akciové části portfolia jsme neprováděli žádné změny.