BALANCOVANÝ FOND NADACÍ
Březen 2007

V březnu podléhal vývoj na českém dluhopisovém trhu západní Evropě a jako z učebnice sledoval opačný směr než akciové trhy. Index Bloomberg EFFAS, klesl o 0,52%.

V ČR ponechala ČNB na svém zasedání dle očekávání úrokové sazby nezměněny na 2,5%. Podle ČNB nejsou známky zvyšující se poptávkové inflace nijak patrné a tlak na růst sazeb z nejnižší úrovně v EU zatím není. Podle M.Singera by úrokové sazby měly dlouhodobě jít spíše nahoru než dolů, rizika nižší inflace podle něj mírně zeslábla. Důležité bude zasedání na konci dubna, kdy ČNB bude mít aktualizovanou prognózu inflace.

Ministerstvo financí upsalo další tranši státního dluhopisu 3,75%/2020 při průměrném výnosu 4,158%. Velmi zajímavou zprávou bylo schválení zákona, který umožňuje státu odkupovat zpět z trhu již emitované dluhopisy. To by mohlo vysvětlovat plánovaný a nijak nekomentovaný (a trh znervózňující) vysoký emisní objem pro druhý kvartál roku. Povolený objem 10 mld CZK však plně nevysvětluje výraznou nabídku a trh je i nadále držen v nervozitě a obavách z vyšší potřeby financování státu dluhem. Tvar výnosové křivky je nyní poměrně strmý a i přes výše zmíněnou nejistotu vidíme hodnotu spíše na delším konci. Přestože krátký konec je výrazně pod úrovní Eurozóny, dlouhý konec křivky nabízí mírně vyšší výnos na korunových dluhopisech.

Měnový trh byl v březnu živý. Koruna proti euru posilovala z pětiměsíčního minima až blízko k hodnotě 27,60, ale pak se opět vrátila zpět k úrovni 28 CZK/EUR. Tato úroveň není podle zprávy České Spořitelny příliš vzdálená představě fundamentálně opodstatněné hodnoty. Prudké posílení bylo vyvoláno reakcí koruny a ostatních okolních měn na výrazný růst slovenské koruny, která revalvovala centrální paritu v rámci ERM2 o 8,5%. NBS reagovala intervencemi proti tomuto posílení, které dle centrální banky vzdálilo měnu od rovnovážné úrovně. Tato korekce vrátila zpět i českou měnu k euru k hodnotě 28 CZK/EUR.

V březnu na akciových trzích investoři zažili nejhorší i nejlepší týden za poslední čtyři roky. Celkové pozitivní výsledky za měsíc byly dosaženy růstem až v jeho druhé polovině. Evropský index MSCI Europe vzrostl o 2,81%.

Začátek března byl velmi nervózní a turbulentní. Trh nadále s obavami sledoval dění v Číně, slovní střet A. Greenspana se současným šéfem Fedu a pokles na realitním trhu. Nižší tempo růstu sektoru služeb v USA zvýšilo obavy ze slábnoucích zisků bankovních domů. V dalších dnech ale na trh začaly proudit pozitivní zprávy a akcie se rychle vzpamatovaly. Významnou makro zprávou byla příznivá data z trhu práce a komentář Fedu, který zvýšil pravděpodobnost poklesu sazeb v USA.

V polovině měsíce se na vyspělých trzích opět skloňovaly potíže hypotéčních firem, které mohou zasáhnout ekonomiku USA i zbytek světa. Kvůli rostoucímu počtu nesplácených úvěrů zkrachovalo v americkém sektoru rizikových hypoték již více než 20 poskytovatelů. Počet neplatičů hypoték vzrostl v posledním kvartále roku 2006 na historické maximum. Tento trend souvisí s poklesem cen nemovitostí a růstem úroků. Právě z důvodů obavy vlivu na finanční sektor a celou ekonomiku ztrácely i akcie firem, které s tímto problémem přímo nemají nic společného, nicméně obavy z poklesu spotřeby a tudíž i jejich zisků působily negativně. Tento trend byl viditelný i u akcií bank v Evropě, přestože Evropa jako taková nemá trh rizikových hypoték. Provázanost velkých firem na globální úrovni je tak více než patrná.

Historicky největší bankovní fúze Barclays Plc a ABN Amro Holding NV dodala trhu silnou podporu. Akvizice v Evropě dosáhly v roce 2007 hodnoty 323 miliard USD. Právě tato korporátní aktivita podpořená dobrými hospodářskými výsledky ukazuje na dobrý fundamentální základ trhu. Prudké oživení po silné korekci však může znamenat, že v krátkém horizontu lze očekávat pokračující nervozitu a náchylnost trhů k poklesům v případě i jinak méně významných zpráv. Nicméně v březnu se zprávy o nových fúzích a akvizicích postaraly o největší týdenní růst evropských trhů za poslední čtyři roky.

V samotném závěru měsíce se negativní makrodata v podobě nižšího než očekávaného počtu nově prodaných domů postarala o pokles akcií jak v USA tak v Evropě. Horší čísla ze stavebního sektoru a pokles spotřebitelské důvěry tento trend eskalovaly. Pozitivně naopak analytici přijali růst klíčového indikátoru podnikatelského klimatu v Německu (index Ifo), který zvrátil pokles ledna a února, což signalizuje, že se německá ekonomika vzpamatovává ze zvýšené DPH.

Hodnota podílového listu fondu během března vzrostla o 0,11%. Výkonnost fondu tak byla v uvedeném období o 0,07% nižší nežli výkonnost alokačního benchmarku a o 0,05% nižší nežli výkonnost 6M Pribor benchmarku. V absolutním srovnání zaznamenala mírně záporného zhodnocení peněžně-dluhopisová část portfolia, díky všeobecnému poklesu cen dluhopisů. To však převážil pozitivní vývoj na akciových trzích. I když se koncentrované akciové části portfolia nedařilo tak, jako jejímu akciovému benchmarku, absolutní výkonnost skončila v plusových číslech. Duraci portfolia fondu na peněžně-dluhopisové části jsme nejprve snížili k hodnotě 1,60roku, v očekávání mírné korekce růstu cen dluhopisů v únoru. Na klesajícím trhu jsme ji pak zpět navýšili k úrovni 1,80 roku. Snižovali jsme pozice především v dluhopisech SD4,6/18, SD2,55/10, oproti nákupu dluhopisů ČS 3,49/12, Alpha Float/2012 (rating A-), SD3,75/20.

V akciové části portfolia jsme v únoru neprováděli žádné změny.