Amundi CR - akciový fond
Únor 2009

Obavy ze znárodňování bank, zhoršující se firemní výsledky nebo jejich předpovědi a negativní makroekonomická trendy stály za hlubším poklesem akciových trhů v únoru. Americký index S&P500 klesl o 10,99%, evropský MSCI Europe o 9,44% a globální MSCI World o 9,21%.

Vyjma několika prvních dnů v únoru klesaly americké akcie prakticky po celý měsíc. Makrodata reportovaná v únoru bylo možné rozdělit na tři skupiny. Největší skupinu tvořily údaje, které pokračovaly nejen ve zhoršujícím se trendu, ale zároveň byly horší, než se čekalo. Jednalo se o americkou nezaměstnanost, průmyslovou produkci, propad cen domů, pokles indexu spotřebitelské důvěry a další. Druhou skupinu tvořily údaje, které se několika měsících poprvé nečekaně zhoršily. Spotřebitelské ceny v USA vzrostly poprvé od července. Třetí, menší skupinu, pak tvořila makrodata, která se naopak nečekaně zlepšila. Maloobchodní tržby překvapily svým lednovým růstem, i když se čekal jejich pokles.

Silným únorovým tématem, na který investoři citlivě reagovali, byla otázka znárodňování několika bank. Obavy ze znárodnění největší americké banky Bank of America a později také Citigroup, přispěly k horší relativní výkonosti globálního finančního indexu proti ostatním sektorům. Snaha americké vlády i centrální banky popřít zestátnění byl sice na okamžik úspěšná, protože akcie na toto prohlášení bezprostředně reagovaly růstem, ale ani to nestačilo k odvrácení hlubokého poklesu.

Evropské akcie podléhaly podobným vlivům jako v předcházejících měsících, tedy jak zhoršujícím se makroekonomickým trendům, tak vlně dalších špatných zpráv z bankovního sektoru. Evropské banky se v únoru opětovně staly středem zájmu buď z důvodu hlášení dalších odpisů či ztrát, nebo z důvodu šíření obav ze znárodnění. Oba vlivy se nakonec podepsaly na nejnižší výkonnosti evropského indexu finančního sektoru mezi všemi ostatními sektory. Špatnými evropskými makrodaty a pokračováním výsledkové sezóny pak byly nejvíce zasaženy cyklické sektory, informační technologie a průmysl, které při recesích zpravidla ztrácí nejvíce. Obavy z nižších zisků se pak postaraly o větší propad zdravotnictví, které dosud netrpělo při recesi tolik jako cyklické sektory. Farmaceutická Sanofi Aventis sice navýšila zisk a překonala očekávání analytiků, ale společnost Novartis svou předpovědí nižších zisků pro první čtvrtletí poslala celý sektor hluboko dolů. Z jednotlivých odvětví byly nakonec pod největším tlakem opět banky a automobilky.

Silný pokles akciových trhů se projevil také ve výkonnosti fondu Pioneer – akciový fond. Hodnota podílového listu v únoru poklesla o 7,35%. Fond ovšem poměrně výrazně předčil výkonností benchmark, index MSCI World, který poklesl o 8,7%. Příznivá relativní výkonnost byla způsobena výběrem titulů v sektorech maloobchodních prodejců a materiálů, ale také i nadále udržovaným podváženým podílem akcií v portfoliu fondu.

V portfoliu fondu jsme prováděli řadu změn. V sektoru průmyslu jsem z portfolia vyprodali akcie společnosti 3M a redukovali jsme podíl v akciích United Technologies, naopak nově jsme do portfolia zařadili akcie francouzské společnosti Thales a německé GEA Group. V sektoru informačních technologií jsme vyprodali akcie společnosti Apple, Tokyo Electronics a redukovali jsme podíl ve firmě Canon. Nadvážení tohoto sektoru jsme pak udržovali nákupem akcií finské společnosti Nokia a také dvou klíčových společností v oboru počítačových her – Electronic Arts a Nintendo. Expozici vůči rostoucím cenám zlata jsme diverzifikovali nákupem akcií Newmont Mining, navýšili jsme také váhu akcií v sektoru potravinářství nákupem akcií společnosti Unilever. Po dlouhodobé dobré relativní výkonnosti jsme také rebalancovali váhu v sektorech farmacie (snížení podílu ve společnostech Bristol Myers Squibb a AstraZeneca), výrobců a distributorů energie (prodej Southern Co) a také telekomunikací (snížení podílu ve společnosti Sprint Nextel).