Amundi CR - akciový fond
Leden 2009

Pokračující negativní makroekonomické zprávy a korporátní výsledky se podepsaly na dalším poklesu globálních akcií. Leden byl ve znamení rychle se zhoršujících údajů z trhu práce a výsledkové sezóny, která potvrzovala, že se krize rozšířila z bankovního a automobilového průmyslu do zbytku ekonomiky. Americký index S&P500 klesl o 8,57%, evropský MSCI Europe o 6,23% a globální MSCI World o 7,18%.

Lednová vlna masivního propouštění prohloubila na americkém trhu obavy o další vývoj ekonomiky. O propuštění svých zaměstnanců informovaly společnosti Dell, Microsoft a Starbucks. Počet Američanů pobírajících dávky v nezaměstnanosti se vyšplhal na nové maximum a míra nezaměstnanosti dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 16 let. Načasování oznamování masového propouštění nebylo náhodné a přicházelo většinou současně s oznámením horších hospodářských výsledků firem. Nižší zisky, případně větší ztráty, než byly odhady, nereportovaly jen finanční společnosti a automobilky, ale také stále více firem z ostatních sektorů, průmysl, informační technologie a další. Přestože začátek výsledkové sezóny přinesl i pozitivní překvapení, překonání odhadů oproti minulému kvartálu bylo méně. Navíc údaje z trhu práce a výsledková sezóna nebyly jediné špatné zprávy. Propad spotřebitelských výdajů, který se odrážel v poklesu maloobchodních tržeb, doplňoval celkový zhoršující se obraz americké ekonomiky. Nový rok tak začal pro americké akcie velkým propadem.

Na cenách evropských akcií se odrazila nejen smršť negativních makrodat z USA, ale i údaje o stavu hospodářství samotné Evropy. Zhoršující se čísla z evropského trhu práce dokládají, že růst nezaměstnanosti není pouze americkým problémem. Prosincová nezaměstnanost v eurozóně stoupla proti listopadu na 8%. Z pohledu jednotlivých regionů se v lednu pod obrovským tlakem ocitl zejména britský bankovní sektor. Royal Bank of Scotland ztrácela jeden den až 65%. Podobně také britská banka Barclays padala během jediného dne o desítky procent. Velké ztráty zaznamenal také španělský trh, na které se v lednu sneslo několik negativních ztrát včetně snížení ratingu od agentury S&P500. Skupinu nejztrátovějších trhů zemí západní v Evropě ale vedlo Německo, které v lednu zasáhl šok v podobě prudkého poklesu vývozu. Prohlubující se recese a rychlý pokles inflace pak vyústil v další snížení klíčové úrokové sazby Evropskou centrální bankou na 2%.

Pokračující pokles akciových trhů pochopitelně ovlivnil absolutní výkonnost fondu Pioneer – akciový fond. Hodnota podílového listu fondu během ledna poklesla o 5,08%. Největší absolutní ztráty zaznamenaly tituly v sektoru finančnictví, ale také akcie retailových řetězců. Přes absolutně nejvyšší ztráty byl finanční sektor naopak poměrně velice úspěšný v relativní výkonnosti. Spolu s i nadále udržovaným vyšším podílem hotovosti nejvíce přispěl k výrazně lepší výkonnosti fondu oproti kompozitnímu benchmarku, který fond překonal téměř o 2%.

V portfoliu fondu jsme v lednu neprováděli žádné změny.