Amundi CR - akciový fond
Září 2008

Akciové trhy v září ovládala panika. Nejen jednotlivé tituly, ale i široké indexy všude na světě podléhaly mimořádným denním výkyvům podle toho, jak rychle se měnily zprávy týkající se kupovaných, bankrotujících nebo státem zachráněných bank. Ruský akciový index několikrát přerušil obchodování. Po odmítnutí záchranného plánu americkým Kongresem utrpěly americké akciové indexy největší jednodenní propad po mnoha letech a i v celé své historii. V září ztratil S&P500 -9,08%, MSCI Europe -11,89% a MSCI World -10,97%.

V průběhu září byla důvěra ve finanční sektor značně otřesená. Paniku spustily obavy z krachu investičních bank poté, co Lehman Brothers musel požádat o ochranu před věřiteli. Ostatní ohrožené instituce, např. Merrill Lynch buď našly kupce nebo pomoc u americké vlády (hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, pojišťovna AIG). Paniku následovanou největšími poklesy vystřídala v polovině měsíce euforie s největšími jednodenními nárůsty za posledních několik let. Několik nouzových opatření na chvíli vracelo investorům naději a ztráty akciových indexů korigovalo. Po dočasném zákazu short prodejů akcií finančních institucí americkou komisí pro cenné papíry a záchraně pojišťovny AIG se trh na chvíli odhodlal k růstu. Obavy z neschválení záchranného plánu americkým Kongresem, komplikace při jeho projednávání a nakonec i jeho odmítnutí sněmovnou reprezentantů způsobily akciím další hluboké ztráty. Po problémech amerických bank přišly na řadu koncem měsíce i evropské. Zestátnění belgicko-nizozemské Fortis a anglické hypoteční banky Bradfrod & Bingley, či vládní pomoc belgické bance Dexia a německé Hypo Real Estate nasvědčovaly, že ani evropský finanční sektor není v dobré kondici.

Z amerických makrodat, která však byla spíše ve stínu finančních událostí, v září vycházela lepší čísla k inflaci, ale horší k trhu práce a k HDP. Díky levnější energii klesly v USA spotřebitelské ceny. Naopak nezaměstnanost překvapila skokem v růstu až na nečekaných 6,1% a meziroční růst HDP ke konci druhého kvartálu byl nečekaně snížen na 2,8%.

Klíčová evropská makrodata nenaznačovala, vyjma mírného poklesu inflace, zlepšení. Pokles průmyslové produkce v Německu, revize ekonomického růstu EU směrem dolů, propad indexu podnikatelské důvěry v Německu a Francií potvrzovaly zhoršující se makroekonomický obraz Evropy.

Hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond v září kopírovala hysterický vývoj na globálních akciových trzích a poklesla o 13,06%. Fond tak zaostal svou výkonností za indexem MSCI World, který tvoří benchmark fondu a který poklesl „jen“ o 11%. Horší relativní výkonnost byla způsobena horší výkonností titulů v sektorech finančnictví a také telekomunikací.

V září jsme nejprve v rámci zajištění likvidity fondu z portfolia odprodali zbytkové pozice v akciích Adidas, ASML, John Deere, Samsung, Accenture a zredukovali pozice ve společnostech Agrium a Roche. Ve druhé polovině měsíce jsme v obavách ze zhoršující se situace ve finančním sektoru redukovali jeho podíl na portfoliu odprodejem akcií společností AIG, Wachovia, Citigroup a Royal Bank of Scotland.