Amundi CR - akciový fond
Srpen 2008

Na kladné srpnové výkonnosti globálních akcií se největší měrou podílely trhy západní Evropy (MSCI Europe +2,19%) a USA (S&P500 +1,22%). Akcie obou regionů uhájily v srpnu svůj růst, který následoval po obratu v polovině července. Naopak Japonsko (Nikkei -2,27%) a rozvíjející se trhy (MSCI Global EM -5,07%) svým poklesem tlumily růst globálních akcií (MSCI World +0,96%).

Spojené státy výrazně zlepšily svůj makroekonomický obraz ke konci měsíce. Největším pozitivním překvapením byl bezesporu růst HDP, na kterém se podílely vyšší výdaje spotřebitelů a také vyšší exporty. Zveřejněný růst ekonomiky přispěl k největšímu posílení akcií za poslední tři týdny. S lepším vývojem spotřebitelské poptávky koresponduje růst důvěry spotřebitelů a objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby. Oživující spotřeba se nakonec odrazila i v nejvyšší měsíční výkonnosti akcií ze sektoru zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby od začátku roku.

Komodity dál pokračovaly v poklesu v obavách z poklesu poptávky. Ropa se dostala pod hranici 120 dolarů za barel a přiblížila se až na dosah 110 dolarů za barel. Spekulace, že nižší ceny komodit přinesou firmám vyšší zisky, se částečně také podepsaly na růstu amerických i evropských akcií.

Zatímco americká makrodata zveřejněná na konci srpna začala signalizovat známky zlepšení, evropská ekonomika čelila horším zprávám. Vlna negativních makrodat postihla zejména Německo, třebaže čísla za celou Evropu naznačovala také podobné zhoršující se trendy. Celkový horší obraz o zdraví evropské ekonomiky dotvářely následující údaje: větší pokles maloobchodních tržeb, vyšší inflace výrobních cen, pokles průmyslových zakázek a pokles HDP Německa a Itálie. Navzdory horšímu stavu a výhledu ekonomiky a navzdory Trichetovým komentářům, evropské akcie v srpnu rostly. Obavy z negativního vlivu zpomalení evropské ekonomiky na zisky byly zastíněny dobrými zprávami z americké ekonomiky. Všechny sektory v Evropě, s výjimkou surovin a energetiky, v srpnu rostly. Nejvíce zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby.

Hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond vzrostla v srpnu o 0,43% a fond si tak připsal teprve třetí pozitivní zhodnocení v roce 2008. Ovšem v relativním srovnání oproti indexu MSCI World fond mírně zaostával, zejména díky svému defenzivnějšímu nastavení (tj. podvážení v cyklických sektorech) a také horší výkonnosti v sektorech materiálů, zdravotnictví a maloobchodu.

V srpnu jsme v rámci zajištění likvidity fondu z portfolia odprodali zbytkové pozice v akciích amerických společností CVS, Take Two Interactive a Office Depot, dále singapurského finančního holdingu DBS, britské mediální skupiny BSkyB a také australské banky Westpac Banking. Zredukovali jsme také podíl ve společnosti Accenture.