Amundi CR - akciový fond
Červen 2008

V červnu se na akciových trzích ve velkém vybíraly zisky. Pokles se nevyhnul žádnému z klíčových regionů. Ztrácely akciové trhy v Evropě, USA, Japonsku i v rozvíjejících se ekonomikách. Řada trhů v západní Evropě utrpěla i dvouciferné ztráty, z nichž některé byly dokonce hlubší než v lednu. Rostoucí cena ropy nezachránila před poklesem ani Norsko, kterému se dosud díky většímu zastoupení petrochemického průmyslu dařilo lépe než ostatním evropských trhům. Evropský akciový index MSCI Europe klesl o 9,96%, americký index S&P500 o 8,6% a globální index MSCI Global o 8,36%.

Červnové vybírání zisků mělo pravděpodobně čtyři důvody. Za prvé, finanční tituly se dostaly znovu pod tlak hned ze začátku měsíce po zprávě o plánovaném navyšování kapitálu investiční banky Lehman Brothers a její rekordní ztrátě v druhém kvartálu. Kromě Lehman Brothers zvýšila nervozitu na trhu varováním před dalšími odpisy i Citigroup. Předpověď dalších velkých odpisů se týkala i Evropy. Za druhé, komentáře představitelů centrálních bank upozorňovaly na riziko růstu inflace a inflačních očekávání, které je považováno za vyšší než riziko oslabování ekonomické aktivity a růstu. FED opět naznačil, že se úrokové sazby v USA již letos snižovat nebudou a že je pravděpodobnější jejich zvýšení. ECB byla v upozorňování na inflaci ještě důraznější než její americký protějšek. Po varovných vystoupeních guvernéra Tricheta klesala pravděpodobnost, že banka sníží hlavní sazbu do konce roku. Někteří členové naznačili, že je třeba nyní nebo později sazby zvýšit, a že nelze vyloučit, že by k tomu mohlo dojít i na červencovém zasedání. Kromě Tricheta se v podobném ostražitém duchu vyjádřili později i další členové rady ECB – Liikanen a Liebscher. V reakci na tyto neočekávané výroky evropské akcie prudce klesaly. Za třetí, rychlý růst americké nezaměstnanosti z 5% na květnových 5,5% místo očekávaných 5,1% prohloubil poklesy na akciových trzích v USA i v Evropě. Růst nezaměstnanosti byl největší od února 1986. Za čtvrté, na záporné výkonnosti akciových trhů se odrazil i prudký nárůst ceny ropy a prognózy jejího dalšího růstu. Nejhlubší dvouciferný pokles zaznamenaly sektory financí, zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslu. Naopak nejlépe si vedly sektory petrochemie, surovin a zdravotnictví.

Prudce klesající akciové trhy nepříznivě ovlivnily také výkonnost fondu Pioneer – akciový fond. Hodnota jeho podílového listu v červnu poklesla o 7,99%, když největší ztráty zaznamenaly akcie finančních institucí a také automobilek. V relativním srovnání oproti indexu MSCI World si fond nevedl špatně a svou výkonností tento benchmark překonal o čtvrt procenta. Relativní výkonnost byla příznivě ovlivněna zejména výběrem titulů v sektorech petrochemie a materiálů. Výhled pro akciové trhy pro zbytek roku je smíšený. Na jedné straně stojí zejména sentiment investorů, horší makroekonomické prostředí s rizikem stagflace a obavy z poklesu korporátních zisků. Na druhé straně jsou fundamentální důvody, neboť světové akcie jsou v porovnání k ziskovosti firem nejlevnější za posledních 13 let.

V červnu jsme dokončili některé změny v portfoliu fondu. Zcela jsme vyprodali akcie společnosti Verizon, které jsme nahradili akciemi společnosti Sprint Nextel. Ke změnám došlo také v sektoru materiálů, kde jsme akcie jihoafrické společnosti Anglogold Ashanti nahradili podílem v kanadské společnosti Goldcorp.