Amundi CR - akciový fond
Prosinec 2007

Konec roku nepřinesl žádný obrat ve volatilním vývoji na akciových trzích. Až na několik výjimek klesala většina vyspělých trhů, buď ze stejných důvodů jako dříve - obavy ze zpomalování růstu globální ekonomiky a pokračující nejistota ve finančním sektoru nebo z důvodů nových – obavy z růstu nezaměstnanosti a inflace. Světový index MSCI Global klesl o 0,89%, americký S&P ztratil 0,86% a evropský MSCI Europe propadl o 0,51%. Většina regionálních evropských indexů klesala, nejvíce švýcarský index SMI a irský ISEQ. Nejvyšším růstem v západní Evropě překvapil německý DAX, a to i přes horší zprávy z německé ekonomiky.

Makroekonomické zprávy na začátku měsíce dávaly americkým akciím naděje na slibný začátek. Nečekaný nárůst americké produktivity, vyšší nárůst počtu pracovních míst v soukromém sektoru, Bushův plán na ochranu Američanů před ztrátou domu v důsledku neschopnosti splácet hypotéky, ale především očekávání, že FED sníží minimálně o 25 bb úrokové sazby, přiměly akcie k růstu. Lepší nálada na trzích ale nevydržela dlouho. Snížení sazeb podle očekávání o 25 bb zklamalo ty investory, kteří doufali ve vyšší snížení, a vedlo ke spekulacím, že se tak nemusí podařit zabránit americké recesi. Obavy z inflace, kterou ve svém komentáři neopomněl FED zmínit, se s výrazným nárůstem indexu cen výrobců prohloubily. Horší makrodata na konci měsíce – objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zaměstnanost a prodeje nových domů, v posledních dnech v roce dále zhoršily výkonnost akciových indexů. Největším tahounem poklesu byly sektory nejvíce citlivé na úrokové sazby – stavebnictví a finance. Naopak sektorem s nejvyšším růstem byla díky rostoucí ceně ropy petrochemie.

Evropa byla zejména pod vlivem událostí na amerických trzích a evropských makrodat. Zasedání ECB a její očekávané rozhodnutí ponechat sazby beze změny, bylo pro trhy spíše neutrálním signálem, které neposunulo náladu zásadně žádným směrem. Větší dopad mělo rozhodnutí FEDu o snížení sazby jen o čtvrt procentního bodu, na které evropské akcie reagovaly poklesem. Současně s tím byli investoři v Evropě zklamáni propadem indexu ekonomického sentimentu v Německu a prognózou pomalejšího růstu německé ekonomiky. Nervozitu v Evropě podpořily rostoucí inflační tlaky v americké ekonomice. Ale ani Evropa nezůstala imunní vůči růstu domácí inflace, na kterém se podepsala především cena ropy a potravin. Podle komentáře ECB by období přechodně vysoké inflace mohlo být delší, než se původně čekalo. Negativní makrodata z USA reportovaná na konci měsíce pak prohloubila prosincové ztráty evropských akcií.

Pokračující pokles globálních akciových trhů nepříznivě ovlivnil výkonnost fondu Pioneer – akciový fond také v posledním měsíci roku 2007. Hodnota podílového listu poklesla o 1,1% a za celý rok 2007 dosáhla výkonnost tohoto fondu 0,5%. Fondu se opět podařilo překonat výkonnost benchmarku (i když v prosinci jen o víceméně symbolických 0,03%). Za celý rok 2007 byla výkonnost lepší oproti benchmarku o 0,3%. V prosinci se dařilo zejména průmyslovým a softwarovým titulům, naopak razantně klesaly akcie v sektoru automobilů. Portfolio fondu jsme před závěrem roku stabilizovali, neprováděli v něm žádné změny a udržovali jsme podíl akcií mírně pod neutrální hodnotou.