Amundi CR - akciový fond
Listopad 2007

Listopadový pokles akciových trhů se zařadil mezi nejhlubší v tomto roce. Prakticky žádný z regionů nezůstal ušetřen před dopadem negativního sentimentu a zvýšenou nervozitou na akciových trzích. Světový index MSCI Global ztratil 4,45%, americký S&P 4,40% a evropský MSCI Europe 3,97%. Meziměsíční ztráty některých akciových trhů v Evropě dosahovaly i více než osmi procent. K nejztrátovějším patřily Irsko a Rakousko.

Od začátku měsíce byla nálada na akciových trzích diktována špatnými zprávami z finančního sektoru. Na amerických trzích spustily lavinu vybírání zisků spekulace, že Citigroup sníží dividendu a prodá aktiva v hodnotě několika miliard dolarů. Ani dobrá makroekonomická data z trhu práce nezměnila negativní sentiment a prodejní tlak se stupňoval. Spekulace na další výrazné ztráty ve finančním sektoru způsobené důsledky hypoteční krize stály za dalšími hlubokými propady akcií. Rezignace generálního ředitele Citigroup a oznámení o vyšších odpisech pohledávek ze ztrátových úvěrů několika finančních institucí poslaly akcie bankovních titulů nekompromisně o několik procent dolů. Komentář šéfa FEDu, který varoval před větším zpomalením americké ekonomiky, účetní ztráta automobilky General Motors a očekávání pomalejšího růstu tržeb v maloobchodním sektoru přiměly trhy k dalším poklesům. Akcie otočily až na konci měsíce během svátečních dnů a začaly opět výrazně posilovat s oznámením o koupi podílu v Citigroup, s růstem pravděpodobnosti snížení sazeb a s klesající cenou ropy.

Stejně jako americké akcie zaznamenaly i ty evropské největší pokles v tomto roce během listopadu. Nejistota konce finanční krize narůstala. S reportovanou ztrátou největší evropské banky UBS klesaly akcie napříč celým finančním sektorem. K UBS se přidala belgická Dexia, jejíž horší reportované výsledky strhly dolů opět další bankovní tituly, dále britská Barclays, které agentura Fitch snížila rating, a na konci měsíce také HSBC, která by podle odhadů mohla dosáhnout vyšších ztrát na hypotečním trhu. Pokles nezpůsobovaly jen banky, ale i automobilky a technologické společnosti. Snížení prognózy růstu HDP americké ekonomiky a posilování eura negativně poznamenalo akcie evropských exportérů, nejvíce pak sektor automobilek, který měsíc zakončil dvoucifernou ztrátou. Teprve na konci měsíce začaly evropské akcie umazávat část svých ztrát na pozadí zlepšujícího se vývoje v USA a díky očekávání, že britská a evropská centrální banka ponechají úrokové sazby beze změny. Přes toto závěrečné nadechnutí se letošní listopad zapsal do historie jako měsíc s největším poklesem za posledních pět let.

Prudký listopadový propad globálních akciových trhů zasáhl také výkonnost fondu Pioneer – akciový fond, jehož hodnota poklesla o 3,45%. Fond ovšem poměrně výrazně překonal výkonnost benchmarku fondu, indexu MSCI World, který ve stejném období poklesl o 4,43%. V relativním srovnání se dařilo zejména titulům v sektorech maloobchodních prodejců, petrochemie, materiálů a průmyslu, naopak nejhorší relativní výkonnost zaznamenaly akcie technologických titulů.