Amundi CR - akciový fond
Říjen 2007

V říjnu se většina akciových trhů pomalu vracela k vyšším úrovním z poloviny července, kdy vyvstaly problémy na hypotéčním trhu. Světový index MSCI Global tak vzrostl meziměsíčně o 2,06%, evropský MSCI Europe o 2,81% a americký S&P o 1,48%. Regionální evropské akciové indexy rostly mezi jedním (švýcarský SMI) až devíti (španělský IBEX) procenty s výjimkou švédského OMX, který ztrácel zejména díky akciím Ericssonu. Vedle rozvinutých akciových trhů stoupaly i regiony Asie a východní Evropy.

Hlavní podporou růstu amerických akcií na začátku měsíce byly především příznivé údaje z trhu práce. Vyšší počet nově vytvořených pracovních míst v září a revize tohoto údaje z předchozího měsíce katapultovaly americké indexy na nová maxima. Dalším stimulem růstu akcií byl zápis z jednání FEDu, ze kterého vyplynula vysoká pravděpodobnost dalšího snížení sazeb na podporu růstu americké ekonomiky. Důvěru v udržení tempa růstu ekonomiky posílily u investorů i maloobchodní tržby, které v září vzrostly více než se očekávalo. Nicméně v průběhu měsíce se začaly objevovat i negativní korporátní zprávy, které růst akcií zpomalovaly. Několik velkých finančních společností oznámilo, že špatné úvěry sníží jejich zisky více, než trh očekával. Horší čtvrtletní výsledky největších amerických bank jako Citigroup, Bank of America a Wachovia spustily lavinu výprodejů u naprosté většiny bankovních a finančních titulů. Horší výsledky v ostatních sektorech byly ale výjimkou, protože většina významných amerických společností reportovala rychlejší růst čtvrtletních zisků, na který akciové trhy reagovaly dalším posílením. Na konci měsíce pak byly hlavními tahouny růstu lepší než očekávané výsledky technologických společností a pozitivní výhled pro těžařské a energetické společnosti daný pokračujícím růstem cen komodit a ropy.

V první polovině měsíce těžily evropské akcie především z rostoucí poptávky po komoditách. Akcie těžebních a petrochemických společností stály zpočátku v čele růstu evropských akciových indexů. Pozitivní nálada převládala na evropských trzích až do zveřejnění neuspokojivých kvartálních výsledků společnosti Ericsson. Větší než očekávaný pokles zisku způsobil prudký pokles akcií nejen této společnosti, ale přenesl se i na ostatní tituly ze stejného sektoru jako Ericsson. Naprostá většina sektorů nicméně v říjnu nemálo rostla. Telekomunikační společnosti v Evropě reportovaly lepší než očekávané výsledky a celý sektor končil měsíc největším posílením. Velmi vysokého růstu dosáhly také evropské automobilky především díky výrazně posilujícím akciím Volkswagen a na konci měsíce i akciím Renault. Pokles zisku několika amerických bank a přetrvávající obavy z důsledků úvěrové krize se promítly do slabší, i když nakonec také kladné, výkonnosti finančního sektoru v Evropě.

Hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond vzrostla v říjnu třetí měsíc v řadě, tentokrát o 0,42%. Fond ovšem tentokrát zaostal za výkonností indexu MSCI World, který je benchmarkem fondu, o 1,24%. Ani dobrá výkonnost v sektorech softwaru a materiálů totiž nedokázala eliminovat nepříznivý vliv průmyslových a zejména finančních titulů, které byly postiženy prohlubující se kreditní krizí. Vyšší odpisy ztrátových investic negativně ovlivnily zejména výkonnost amerických finančních institucí Citigroup a Merrill Lynch, nejhorší výkonnost si ovšem připsaly akcie americké společnosti nabízející finanční garance MBIA, které ztratily téměř 30%.

Portfolio fondu doznalo v říjnu řady změn. Z důvodů rostoucí volatility jsme přistoupili k větší diverzifikaci portfolia, ovšem nikoli na úrovni počtu titulů, jejichž počet jsme naopak v říjnu spíše zredukovali prodejem řady podílů, které nedosahovaly ani 1% majetku fondu (např. Tyco, Wellpoint, Time Warner, Synthes), ale spíše na úrovni expozice vůči rozdílným strategiím. Do portfolia jsme tak zařadili akcie dvou společností těžících zlato (Anglogold Ashanti a Gold Fields) jejichž cena reflektuje cenový vývoj této defenzivní komodity. Navýšili jsme také expozici vůči zemědělství nákupem dalších akcií společnosti Agrium, produkující hnojiva a dále také podíl telekomunikačních společností nákupem akcií Eutelsat a Verizon Communications. Mírně jsme také přeskupili držené pozice v sektoru petrochemie, kde jsme vyprodali akcie společnosti Repsol a snížili podíl společnosti ConocoPhillips a volné prostředky jsme reinvestovali do nákupu akcií Royal Dutch Shell. Realizovali jsme také zisk prodejem části akcií německého výrobce automobilů Porsche, jejichž cena vzrostla v letošním roce o více než 90%.