Amundi CR - akciový fond
Září 2007

Po letní korekci pokračovala v září většina akciových trhů opět ve výraznějším růstovém trendu. Světový index MSCI Global vzrostl meziměsíčně o 2,86%, evropský MSCI Europe o 1,68% a americký S&P o 3,58%. Některé vyspělé regiony, jako například Norsko, Hong Kong nebo Austrálie, předvedly nejlepší meziměsíční nárůst od začátku roku. Kromě vyspělých akciových trhů si také indexy z rozvíjejících se ekonomik včetně východní Evropy připsaly meziměsíčně vysoké zhodnocení. Některé z nich jako Rusko nebo Izrael vzrostly nejvíce od začátku roku.

Ještě během prvního týdne doléhal na akciové trhy v USA negativní sentiment z nemovitostního trhu. Především akcie ze stavebního a finančního sektoru oslabovaly nejvíce v reakci na nejhlubší meziměsíční pokles prodejů domů od roku 2000. Překvapivý pokles počtu nově vytvořených pracovních míst při očekávaném růstu poslal akcie také směrem dolů. S vyššími zisky některých společností, například McDonald´s a General Motors, a s menším počtem žádostí o podporu v nezaměstnanosti nastal na trzích obrat. Příznivý vliv na zotavení akcií během druhé poloviny měsíce mělo zejména snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Díky této podpoře ze strany FEDu a také díky lepším reportovaným ziskům některých významných společností se udržela pozitivní nálada na trzích prakticky až do konce měsíce, i když pokles prodejů existujících domů ukázal, že se zprávy z nemovitostního sektoru nezlepšují.

Evropské akcie začaly měsíc podle amerického vzoru poklesem. Klesal zejména finanční sektor z důvodů spekulace, že banky nedosáhnou odhadovaných výsledků. Obavy ze zpomalování americké ekonomiky a nižší počet nových pracovních míst se přenášel na evropské trhy. Se zlepšením sentimentu na amerických trzích daným především překvapivě větším snížením základní úrokové sazby a lepšími makrodaty z trhu práce začaly před polovinou měsíce růst i evropské akcie. Na rozdíl od USA evropský trh ale znervózněl díky britské Northern Rock, která se kvůli hypotéční krizi dostala do finančních potíží, a které Bank of England musela poskytnout obrovskou půjčku na financování provozu. Vzhledem k tomu, že hypotéční krize přesahovala i do září a negativně ovlivňovala zejména bankovní tituly, poskytovatele hypoték a developerské firmy, patřila výkonnost finančního sektoru v září k nejhorším.

Rostoucí akciové trhy se pochopitelně promítly do výkonnosti fondu Pioneer – akciový fond. Hodnota jeho podílového listu vzrostla v září absolutně o dvě procenta, tažena zejména výkonností titulů v sektorech materiálů, telekomunikací a průmyslu. V relativním srovnání s benchmarkem naopak fond mírně zaostal (o 0,54%), zejména díky horší výkonnosti maloobchodních prodejců a technologických titulů.

V září jsme do portfolia fondu doplnili akcie amerických společností Procter & Gamble a New York Bank Corporation, zejména pro jejich defenzivnější charakter, méně závislý na ekonomickém cyklu.