Amundi CR - akciový fond
Srpen 2007

Většina akciových trhů pokračovala v srpnu v poklesu, i když ne tak prudkém jako v předchozích dvou měsících, a některé trhy zaznamenaly při zvyšující se volatilitě i mírný růst. Světový index MSCI Global ztratil meziměsíčně 0,24%, evropský MSCI Europe 0,80% a americký S&P vzrostl o 1,29%. Na západních evropských trzích převládaly ztráty, z nichž největší zaznamenal portugalský a norský index. V plusových hodnotách skončil jen německý DAX a finský HEX.

Během první poloviny měsíce americký akciový trh klesal z několika následujících důvodů. Za prvé, hypoteční krize si vybírala svoje oběti mezi řadou hypotéčních společností, které začaly omezovat své aktivity a plánovat propouštění svých zaměstnanců. Za druhé, menší počet nově vytvořených pracovních míst, nižší než očekávaná produktivita práce a vyšší jednotkové náklady práce by mohly naznačovat možné zpomalení americké ekonomiky. S překvapivým snížením diskontní sazby a uklidňujícími komentáři americké centrální banky ale nastal v polovině měsíce obrat k lepšímu. Přes špatné zprávy o důsledcích hypoteční krize, které přetrvávaly i do druhé poloviny měsíce, byly impulzem k růstu akcií nové akvizice, lepší než očekávané prodeje nových domů v červenci, vyšší index objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a Bushův komentář na konci měsíce.

Za poklesem evropských akcií v první polovině měsíce stály stejně jako v USA problémy v hypotéčním sektoru a horší zprávy z amerického trhu práce, které z obav ze zpomalování americké ekonomiky zasáhly zejména akcie evropských exportérů. Lepší reportované výsledky některých evropských firem pokles celého trhu nezastavily. Vybírání zisků navíc prohloubila zpráva od BNP Paribas, která pozastavila výběry ze tří svých podílových fondů. Pod tlak se dostaly zejména finanční tituly, které v tomto měsíci vykázaly nejhorší zápornou výkonnost mezi evropskými sektory. Ani navzdory snaze o stabilizaci trhu poskytnutím velké sumy úvěrů ze strany ECB se nepodařilo odvrátit prohlubující se nervozitu a pokles na evropských akciových trzích zastavit. Obrat nastal až s růstem amerických akcií a s návratem víry investorů ve zdravou evropskou ekonomiku, která by s pomocí centrálních bank měla zvládnout problémy na hypotéčním a finančním trhu.

I přes negativní výkonnost globálního akciového indexu MSCI World přinesl Pioneer – akciový fond v srpnu pozitivní zhodnocení. Hodnota podílového listu fondu vzrostla o 0,14% a fond kromě absolutního pozitivního zhodnocení zakončil měsíc v kladných číslech i v relativním srovnání. Relativní výkonnost byla příznivě ovlivněna zejména výběrem titulů v sektoru informačních technologií a také pojišťovnictví a průmyslu. Negativní relativní výkonnost zaznamenaly bankovní tituly.

V portfoliu fondu jsme v souvislosti se stabilními přítoky nových finančních prostředků navýšili podíl ve společnostech Toyota, Canon, BNP Paribas a MBIA a nově jsme do portfolia zařadili akcie producenta hnojiv společnosti Agrium a také komunikační firmy Eutelsat.