Amundi CR - akciový fond
Červenec 2007

V červenci pokračovala korekce na akciových trzích ve velmi rychlém tempu. Prudký pokles postihl všechny vyspělé trhy. Světový index MSCI Global ztratil 3,12%, americký S&P 3,20%, evropský MSCI Europe 3,55% a japonský Nikkei 4,90%. V Evropě překonal německý DAX ještě začátkem měsíce psychologickou hranici 8000 bodů, ale nakonec také končil výrazným poklesem 5,28%, stejně jako většina ostatních evropských trhů. Naopak růst zaznamenaly některé asijské trhy, největší Korea a Hong Kong, a trhy ve východní Evropě, největší Rusko a Turecko.

Ještě v první polovině měsíce byl směr na americkém trhu ovlivňován pozitivními výsledky reportujících firem, které pomáhaly indexům Dow Jones i S&P překonávat psychologické hranice. I když pokračování výsledkové sezóny přineslo některá negativní překvapení (Pfizer, Intel, Yahoo), celková statistika vyzněla stále velmi příznivě. Již 326 společností obsažených v indexu S&P500 oznámilo své výsledky hospodaření za druhý kvartál. 64,7 procent z nich svými výsledky pozitivně překvapilo. Nárůsty firemních zisků a tržeb ale nestačily udržet americké trhy v kladném teritoriu během druhé poloviny měsíce, kdy se naplno projevily problémy spojené s rizikovými hypotékami. Za ztrátou optimismu v druhé polovině stály rostoucí obavy z vysychání likvidity, jejíž nedostatek by mohl způsobit oslabení boomu skupování akcií při fúzích a akvizicích, které byly vedle dobrých hospodářských výsledků hnacím motorem dosavadního růstu. Akcie z finančního a nemovitostního sektoru tak zaznamenaly ze všech sektorů největší pokles.

Během prvních dvou týdnů na evropských akciových trzích vládla dobrá nálada. Podporou byla některá nová akviziční oznámení a růst trhu v USA. Sentiment na trhu se ale postupně začal zhoršovat. První prudší propad vystrašil Evropu s výrazným oslabením dolaru, které bylo negativní pro společnosti, jejichž značná část výroby směřuje na americký trh. Slábnoucí dolar způsobil větší pokles akcií automobilových vývozců jako BMW, Porsche a DaimlerChrysler, i když automobilový průmysl v Evropě nakonec nepatřil v červenci k nejpostiženějším sektorům. Nejistota na hypotečním trhu způsobila mnohem větší pokles evropským bankovním titulům. Další vybírání zisků přišlo s negativní náladou na amerických trzích. Největší se týkalo zejména finančního sektoru, na který se přenesly obavy z dalšího vývoje na trhu s hypotečními úvěry. Negativní sentiment umocňovaly i krachy několika hedgeových fondů. Kvůli nesplácení rizikových hypoték se do problémů dostal i úvěrový ústav IKB v Německu. Finanční sektor včetně nemovitostního tak patřil v Evropě k nejztrátovějším.

Prohlubující se pokles akciových trhů zasáhl také do vývoje hodnoty podílového listu fondu Pioneer – akciový fond. Absolutně poklesla hodnota podílového listu v červenci o 3,66%, když fond zaostal také v relativním srovnání za svým benchmarkem o 0,39%. Negativně byla výkonnost fondu ovlivněna výběrem titulů v sektorech finančnictví, průmyslu, materiálů a maloobchodu, relativně dobře si naopak vedly zejména technologické tituly, např. akcie nizozemského výrobce GPS navigací TomTom vzrostly o téměř 26%. Příznivě ovlivnil výkonnost fondu také vyšší podíl hotovosti na úkor akcií. V závěru měsíce jsme po několika poklesech akciových trhů částečně navýšili podíl akcií nákupem podílů ve společnostech ASML, ConocoPhillips, Toyota a Canon. Stále však udržujeme vyšší podíl hotovosti na majetku fondu.