Amundi CR - akciový fond
Červen 2007

Po mimořádném růstu akciových trhů v dubnu a květnu přinesl červen většině hlavním indexům ztráty. Globální index MSCI Global klesl o 1,10%, evropský MSCI Europe o 0,95% a americký S&P 500 o 1,78%.

Oproti předchozím měsícům v červnu reportoval své výsledky menší počet společností a investoři tak spíše mohli reagovat na zveřejněná makrodata, komentáře FEDu, cenu ropy a odhady výsledků jednotlivých firem. Po předchozích růstech na trzích převládla nálada k vybírání zisků. V první polovině měsíce americké trhy oslabovaly poté, co výnos desetiletého vládního dluhopisu vzrostl na své pětileté maximum vzhledem k obavám ze zvýšení úrokových sazeb, které by mohlo zpomalit ekonomický růst a aktivitu na poli fůzí a akvizic. V polovině měsíce se tyto obavy ale snížily, když index spotřebitelských cen v USA vzrostl méně než se čekalo a výnosy vládních dluhopisů sestoupily ze svých maxim. Náladu na Wall Street ale brzy zhoršila špatná data ze stavebního sektoru. Vývoj na realitním trhu navíc způsobil větší ztráty dvěma hedžovým fondů Bear Stearns, které spustily výprodeje na akciovém trhu. V závěru měsíce náladě nepřidaly ani zprávy z trhu práce, kde se zvýšil počet žádostí o podporu nezaměstnanosti více než se čekalo.

Stejně jako USA byla i Evropa na konci výsledkové sezóny a svou hlavní roli v červnu sehrávaly obavy z růstu výnosnosti vládních dluhopisů, spekulace na převzetí, negativní sentiment v USA a Asii a odhady růstu firemních zisků. Evropské trhy sice začátkem měsíce atakovaly nejvyšší úrovně od září 2000, ale s rostoucími výnosy vládních dluhopisů o své zhodnocení přišly. Pod ztrátou evropských akcií se podepsaly i spekulace, že zvýšení úrokové sazby a dražší cena ropy ovlivní hospodářské výsledky společností.

V červnu ovlivňoval výkonnost některých sektorů zejména růst ceny ropy a ostatních komodit. Na začátku měsíce bylo hlavním důvodem růstu ceny ropy přerušení těžby v Nigérií a obavy z řádění hurikánů v Mexickém a Perském zálivu, na konci pak překvapivý pokles amerických zásob benzínu. Z této situace těžily především akcie těžebních a ropných společnosti, které měly v červnu ze všech sektorů nejvyšší výkonnost. Naopak, obavy ze zvýšení úrokových sazeb srazily nejníže sektory financí a energetiky, které jsou na změny úrokových sazeb zpravidla nejcitlivější.

Po významném nárůstu hodnoty podílového listu v předchozích třech měsících, kdy hodnota podílového listu vzrostla o téměř 9%, projevila se do výkonnosti fondu Pioneer – akciový fond mírná korekce na akciových trzích. Její dopad byl ovšem zmírněn pozitivní relativní výkonností fondu, který překonal index MSCI World o 0,5%. Díky tomu poklesla hodnota podílového listu jen o 0,75%. Relativní výkonnost fondu příznivě ovlivňoval výběr titulů v sektorech petrochemie, průmyslu a zdravotní péče. Naopak výkonnost titulů ve finančním sektoru zasáhla tentokrát výkonnost negativně.

V portfoliu fondu jsme v červnu neprováděli žádné změny. Nově vložené prostředky jsou připraveny k zainvestování při očekávaném oživení trhu po letních dovolených.