Amundi CR - akciový fond
Březen 2007

V březnu na akciových trzích investoři zažili nejhorší i nejlepší týden za poslední čtyři roky. Celkové pozitivní výsledky za měsíc byly dosaženy růstem až v jeho druhé polovině. Globální index MSCI Global vzrostl o 1,27%, evropský MSCI Europe o 2,81% a americký S&P 500 pak o 1,00%. Díky tomuto růstu zakončily evropské trhy kvartál vesměs v kladných číslech (+2,81%) a americký index 500 největších společností pak jen na úrovních začátku roku (+0,18%). Výjimkou byly japonské akcie, měřeny indexem Nikkei 225, ztratily v březnu -1,8% a kvartál zakončily růstem jen o 0,36%.

Začátek března byl velmi nervózní a turbulentní. Trh nadále s obavami sledoval dění v Číně, slovní střet A. Greenspana se současným šéfem Fedu a pokles na realitním trhu. Nižší tempo růstu sektoru služeb v USA zvýšilo obavy ze slábnoucích zisků bankovních domů. V dalších dnech ale na trh začaly proudit pozitivní zprávy a akcie se rychle vzpamatovaly. Významnou makro zprávou byla příznivá data z trhu práce a komentář Fedu, který zvýšil pravděpodobnost poklesu sazeb v USA.

V polovině měsíce se na vyspělých trzích opět skloňovaly potíže hypotéčních firem, které mohou zasáhnout ekonomiku USA i zbytek světa. Kvůli rostoucímu počtu nesplácených úvěrů zkrachovalo v americkém sektoru rizikových hypoték již více než 20 poskytovatelů. Počet neplatičů hypoték vzrostl v posledním kvartále roku 2006 na historické maximum. Tento trend souvisí s poklesem cen nemovitostí a růstem úroků. Právě z důvodů obavy vlivu na finanční sektor a celou ekonomiku ztrácely i akcie firem, které s tímto problémem přímo nemají nic společného, nicméně obavy z poklesu spotřeby a tudíž i jejich zisků působily negativně. Tento trend byl viditelný i u akcií bank v Evropě, přestože Evropa jako taková nemá trh rizikových hypoték. Provázanost velkých firem na globální úrovni je tak více než patrná.

Historicky největší bankovní fúze Barclays Plc a ABN Amro Holding NV dodala trhu silnou podporu. Akvizice v Evropě dosáhly v roce 2007 hodnoty 323 miliard USD. Právě tato korporátní aktivita podpořená dobrými hospodářskými výsledky ukazuje na dobrý fundamentální základ trhu. Prudké oživení po silné korekci však může znamenat, že v krátkém horizontu lze očekávat pokračující nervozitu a náchylnost trhů k poklesům v případě i jinak méně významných zpráv. Nicméně v březnu se zprávy o nových fúzích a akvizicích postaraly o největší týdenní růst evropských trhů za poslední čtyři roky.

V samotném závěru měsíce se negativní makrodata v podobě nižšího než očekávaného počtu nově prodaných domů postarala o pokles akcií jak v USA tak v Evropě. Horší čísla ze stavebního sektoru a pokles spotřebitelské důvěry tento trend eskalovaly. Pozitivně naopak analytici přijali růst klíčového indikátoru podnikatelského klimatu v Německu (index Ifo), který zvrátil pokles ledna a února, což signalizuje, že se německá ekonomika vzpamatovává ze zvýšené DPH.

Měsíční výkonnost fondu Pioneer – akciový fond se po únorovém negativním intermezzu vrátila do pozitivních hodnot. Hodnota podílového listu vzrostla o 1,52%. Fond také překonal výkonnost benchmarku o 0,43%, především díky nadvážené pozici v evropských akciích a také díky příznivému výběru titulů v sektoru informačních technologií a automobilů.

V portfoliu fondu jsme na počátku měsíce nákupem některých evropských společností (Porsche, Siemens, ABN Amro, Aviva, Rio Tinto) navýšili podíl evropských akcií v portfoliu v očekávání větší dynamiky růstu a také atraktivní valuaci. Vyměnili jsme také akcie australské banky Commonwealth Bank of Australia, jejíž cena dosáhla naší cílové hodnoty za konkurenční Westpac Banking Corporation.