Amundi CR - akciový fond
Únor 2007

Únor většina akciových trhů zakončila poklesem kvůli očekávané prudší korekci, která se dostavila na konci měsíce a během které zaznamenaly indexy napříč všemi regiony velké mezidenní ztráty. Přes rostoucí první tři týdny poslední dva dny prakticky rozhodly o záporném výsledku za celý měsíc. Všechny hlavní akciové indexy pro vyspělé trhy, s výjimkou japonského Nikkei, zakončily únor poklesem: americký index S&P -2,18%, evropský MSCI Europe -1,55% a globální MSCI Global -1,31%.

S výjimkou konce se únor příliš nelišil od předchozích měsíců. Akciové trhy byly ovlivňovány tradičními růstovými stimuly - lepší firemní zisky za 4. kvartál, údaje o silné spotřebě v USA, pokračující aktivita na poli fúzí a akvizic a prohlášení šéfa FEDu o zmírňujících se inflačních tlacích. Na straně druhé se investorům opět připomínaly již dlouho známé špatné zprávy ze stavebního sektoru a zhoršující se deficit obchodní bilance, které ale nebyly tím, co spustilo korekci v závěru měsíce.

Na počátku korekce se mluvilo o nepříznivém dopadu prudkého poklesu čínského akciového trhu, který po oznámení větší regulace (propukly dokonce obavy ze zavedení daně kapitálového zisku) poklesl o téměř 9%. Následně začaly klesat evropské trhy, které ovšem ztrácely pouze kolem 1.5%. Další vlna výprodejů se rozběhla po zveřejnění objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech, které v lednu poklesly o 7.8% (oproti očekávaným 3%) a vyvolaly tak obavy ze zpomalení americké ekonomiky. Pravděpodobným důvodem korekce mohlo být i stahování likvidity z finančních trhů pro účely financování spreadových obchodů japonským jenem. Přes tento relativně prudký pokles akciových trhů se podle našeho názoru jedná spíše o krátko až střednědobou a spíše technickou korekci, která za posledních deset let následovala v každém kalendářním roce, a většinou, stejně jako i v tomto případě, přišla po výrazném růstu akcií.

K nejztrátovějším sektorům patřily informační technologie, a to nejen kvůli tradičně vyšší volatilitě tohoto sektoru při korekcích, ale i kvůli obavám z horších výsledků největších společností jako jsou Intel nebo BEA. Více oslabovaly finanční tituly i z rostoucích obav z neschopnosti spotřebitelů řádně splácet úvěry a po zveřejnění dat o růstu počtu nesplacených hypoték. Větší pokles vykázal v Evropě a USA přes rostoucí cenu ropy i sektor petrochemie. Menší dopad měla korekce na sektory surovin a energetiky.

Výrazná korekce na akciových trzích v posledních únorových dnech pochopitelně ovlivnila celkovou měsíční výkonnost fondu Pioneer - akciový fond. Hodnota podílového listu poklesla o 2.26%. Přes výbornou výkonnost některých titulů v portfoliu (dařilo se zejména developerským společnostem, např. akcie japonské developerské společnosti Sumitomo Realty and Development posílily o 12.65%, české společnosti ECM o 8.8%) se zejména díky horší výkonnosti vybraných titulů v sektorech finančnictví, softwaru a maloobchodních prodejců, nepodařilo překonat výkonnost benchmarku – indexu MSCI World, fond za ním zaostal o 0.8%. Nově svěřené prostředky jsme investovali napříč portfoliem, nově byly do portfolia zařazeny akcie výrobce oblečení Abercrombie & Fitch.