Amundi CR - akciový fond
Leden 2007

Do nového roku vstoupily akciové trhy solidním růstem. Region západní Evropy si podle indexu MSCI Europe připsal za leden 1,58%. Podobných výsledků dosáhly i americké akciové trhy podle indexu S&P500, který vzrostl o 1,41%, a japonský Nikkei, který skončil s téměř jednoprocentním nárůstem. Region východní Evropy propadl zejména kvůli větší záporné výkonnosti Ruska. Globální index MSCI Global vzrostl celkem o 1,73%.

Na začátku měsíce naznačovaly komentáře Americké centrální banky přetrvávající inflační obavy. Díky nim investoři přestali věřit, že k očekávanému snížení sazeb dojde již v první polovině roku. Předpoklad pozdějšího snížení úrokových sazeb posílila i zpráva o výrazně lepší prosincové zaměstnanosti. Společně s prudkým poklesem ceny ropy během prvního lednové týdne byly růstové stimuly ale vyváženy sezónně slabšími výsledky z maloobchodu a hrozbou horších zisků některých firem. V polovině měsíce americké trhy posílily po zveřejnění indexu spotřebitelské důvěry, který dopadl výrazně lépe, než se čekalo, a to hlavně díky klesající ceně ropy a rostoucím mzdám. K růstu akcií přispěly i lepší korporátní výsledky některých firem.

Impulzem pro růst evropských akcií bylo ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni a vyjádření šéfa ECB, podobně jako v prosinci, že se zvyšováním úrokových sazeb nehodlá spěchat. V průběhu ledna přicházely další dobré zprávy z největších evropských ekonomik, které podpořily růst akciových trhů. Německo rostlo nejrychleji od roku 2000 a jeho meziroční inflace se v prosinci oproti listopadu nepatrně snížila. Britská ekonomika pro změnu zase rostla nejrychleji za poslední dva roky. Nakonec ani v lednu nechyběly impulzy v podobě další vlny fúzí a akvizic. Na straně druhé růst akcií byl mírně zpomalen vyšším než očekávaným růstem výrobních cen v USA, varováním šéfa FEDu před možnou fiskální krizí způsobenou narůstajícím rozpočtovým deficitem a větším poklesem prodejů stávajících domů v USA.

Ze sektorového pohledu zaznamenaly s poklesem ceny a růstem zásob ropy nejhorší výkonnost v Evropě i USA akcie ropných společností. Cena ropy se dostala na svou nejnižší hodnotu za posledních 19 měsíců, když mírnější zima na severovýchodě USA způsobila, že zásoby rostly čtvrtým týdnem v řadě. Tento vývoj nahrával dopravcům a chemickým výrobcům tak, že největší měsíční růst vykázal sektor průmyslu.

Příznivý vývoj na akciových trzích se promítl také do vývoje hodnoty podílového listu fondu Pioneer – akciový fond. Jeho cena vzrostla o 0,8%, přesto fond mírně zaostal (o 0,5%) za výkonností benchmarku. Excelentní výběr titulů v sektoru průmyslu nedokázal zcela pokrýt nepříznivé výsledky v sektorech finančnictví a technologií. Výkonnost také mírně zhoršila nižší váha akcií v portfoliu způsobená výraznými přítoky nových investic.