Amundi CR - akciový fond
Prosinec 2006

Poslední měsíc v roce byl pro výraznou většinu akciových indexů velmi příznivý. Evropský MSCI Europe zaznamenal největší nárůst od začátku roku. V regionu západní Evropy se nejvíce dařilo rakouskému indexu ATX. Vyšší měsíční zhodnocení si připsal i norský a švédský akciový trh, mimo jiné díky fůzi největších energetických společnosti ve Skandinávii. V plusových hodnotách uzavřely prosinec i americké akciové trhy, vyjma technologického Nasdaq. Globální index MSCI Global vzrostl o vysokých 2,57%.

Hnacím motorem růstu amerických akciových trhů na začátku prosince byly nové akvizice a růst indexu aktivity ve službách. Levnější cena ropy se na výsledcích akcií podepsala smíšeně a snižovala především výkonnost akcií z energetického sektoru, zatímco ostatní tituly pozitivně reagovaly na zveřejněné kvartální výsledky, zvýšené prognózy zisku a příznivá makrodata z trhu práce. Pomalejší tempo americké ekonomiky nezabrzdilo růst korporátních zisků, který s velkým objemem akvizic udržel optimismus investorů. Růst akciových trhů pokračoval i v polovině měsíce po zveřejnění indexu cen spotřebitelů, který zůstal beze změny a zvýšil šance, že FED v příštím roce sníží úrokové sazby. Zveřejněný růst HDP za třetí kvartál, který zaostával za odhady analytiků způsobil na trzích v závěru měsíce mírnou korekci. Nová makrodata z konce měsíce – vyšší než očekávaný růst prodejů nových domů a současně i nečekaně vyšší růst indexu americké spotřebitelské důvěry již nedodala akciím další růstový impuls.

Evropské akciové trhy zaznamenaly růst díky řadě akvizičních zpráv v průběhu celého měsíce a komentáři šéfa ECB, který naznačil, že není nutné spěchat ve zvyšování úrokových sazeb, když se ekonomika nachází v dobré kondici a lze očekávat pokračující růst HDP. Mírnou korekci růstu evropských akcií v druhé polovině měsíce způsobily obavy, že by zpomalení hospodářského růstu v USA a Číně mohlo vést k nižší poptávce po průmyslových kovech.

Hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond vzrostla v prosinci o 2,50% a prosinec se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v roce 2006. Fond opět překonal výkonnost benchmarku, tentokrát o 0,3%. Absolutní výkonnost fondu příznivě ovlivňovaly zejména evropské a tichomořské akcie. Relativní výkonnost naopak příznivě ovlivnily severoamerické tituly, ze sektorů pak finanční tituly a akcie petrochemických firem. Za rok 2006 dosáhl fond zhodnocení 12,9%, což je o 2,72% více než zhodnocení benchmarku.

Vzhledem k silným přítokům nových finančních prostředků jsme v průběhu měsíce uskutečnili obchody v objemu cca 85 milionů korun. Na počátku měsíce jsme se zúčastnili úspěšné primární emise akcií společnosti ECM, část zisku jsme realizovali ihned v následujících dnech. Dále jsme navýšili pozice v některých klíčových titulech (např. Siemens, Adidas, BASF, Total, Exelon, Citigroup, ConocoPhillips, Tyco, Samsung Electric, Roche, Royal Bank of Scotland, Vodafone) a také jsme do portfolia zařadili nové tituly – Home Depot a Vertex Pharmaceuticals.