Amundi CR - akciový fond
Listopad 2006

V listopadu předvedly světové akciové trhy smíšené výsledky. Zatímco hlavní americké trhy rostly, západní Evropa a Japonsko podaly mírně zápornou výkonnost. Smíšené výsledky přinesly i regionální evropské trhy, z nichž některé, jako například Itálie, Portugalsko, Dánsko, vykázaly mírný růst a jiné, mezi nimi Švýcarsko, Francie a Holandsko, mírně ztrácely. Naopak, jedním směrem, se, až na malé výjimky, pohybovaly regiony východní Evropy. K vysokému růstu indexu MSCI Eastern Europe o 9,04% přispěla zejména dobrá výkonnost ruského akciového trhu. Globální index MSCI Global nakonec posílil o 0,95%.

Výsledky amerických voleb a komentář bývalého guvernéra Americké centrální banky (FED) Alana Greenspana v první polovině měsíce posílily důvěru investorů v akciové trhy. Pozitivní náladě přidaly i pokračující vlna akvizic a reportované zisky firem.

Přestože byly americké cenové indexy výrobců i spotřebitelů v říjnu nižší, než se čekalo, všichni bankéři na dalším zasedání FEDu vyjádřili obavy z dalšího vývoje inflace, způsobené především rychlejším růstem mezd, a upozornili na to, že cenové tlaky nejsou oslabeny. To výrazně snížilo očekávání, že by FED mohl v březnu příštího roku snížit sazby. Pokračujícící pokles nezaměstnanosti, která se dostala v říjnu na pětileté minimum, je v kombinaci s rostoucími mzdami a stagnující produktivitou potenciálním nebezpečím pro americkou inflaci i korporátní zisky.

Evropské akciové trhy v polovině října nepříjemně překvapil nižší než očekávaný růst HDP v Německu i celé Eurozóně, což přimělo investory k vybírání zisků. Prodejní tlak převládal i v druhé polovině měsíce, kdy na trhu sílily obavy, že ekonomický růst a růst zisků může přibrzdit. Proti růstu evropských trhů působila také americká makrodata, která naznačovala zpomalování největší ekonomiky světa, a dále také výrazné oslabování dolaru, které doléhalo na akcie evropských exportérů. Horší makroekonomická data ale byla častečně kompenzována zveřejněnými čtvrtletními výsledky, které byly nad očekávání dobré, dále vlivem množících se fúzí a akvizic a řadou zvýšených doporučení.

Po pěti měsících růstu tentokrát hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond poklesla o 0,24%. Za poklesem stojí zejména horší výkonnost evropských akcií a také výrazné oslabení cen akcií amerického maloobchodního řetězce Wal-Mart v reakci na pokles tržeb v období Dne díkuvzdání. Oba tyto faktory negativně ovlivnily také relativní výkonnost oproti benchmarku. Fond v listopadu zaostal za svým benchmarkem o 1% a umazal část nadvýkonnosti z předchozího období. Přesto od počátku roku s výkonností 10,15% překonává benchmark o 1,6%.