Amundi CR - akciový fond
Září 2006

Stejně jako v srpnu i v září většina akciových trhů rostla. Nejvyšší výkonnosti dosáhl španělský index IBEX, který vzrostl o 6,5%, dále také švédský OMX nebo belgický akciový index BEL20. Na rozdíl od západní Evropy většina akciových trhů ve východní Evropě klesala. Největší ztráty vykázal ruský index RTSI. Akcie východní Evropy pak podle indexu MSCI Eastern Europe ztratily v září -5,42%, zatímco region západní Evropy se zhodnotil podle indexu MSCI Europe o 2,24% a Spojené státy podle indexu S&P 500 o 2,46%. Japonský Nikkei zakončil září mírně zápornou výkonností - 0,08%. Globální index MSCI World si tak za měsíc připsal kladnou výkonnost 1,68%.

Příznivý vliv na vývoj akciových trhů měla cena ropy, která hned začátkem září začala prudce klesat poté, co se hurikán Ernesto vyhnul Mexickému zálivu. V průběhu měsíce se na chvíli zvýšily obavy z růstu inflace v USA a možného dalšího zvýšení úrokových sazeb, když se objevila zpráva o vyšším než očekávaném růstu mezd. Nicméně v polovině měsíce již investoři reagovali pozitivně na novou zprávu o nižším růstu amerického cenového indexu v srpnu. Očekávání trhu, že Americká centrální banka (FED) potvrdí své rozhodnutí ponechat úrokovou sazbu na stávající úrovni, zejména kvůli zpomalování ekonomického růstu, nižší inflaci a ochlazení trhu s nemovitostmi, přispělo k dalšímu růstu akciových trhů.

Z důvodu očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) se v Evropě méně dařilo sektoru informačních technologií, který je více citlivý na změny v ekonomickém cyklu. V USA na sektorové úrovni investory částečně zklamal automobilový průmysl. Ford se potýká s horšími prodeji svých vozů a plánuje uzavřít dvě ze svých továren. Se ztrátou podílu na trhu ve prospěch asijské konkurence se potýká i General Motors. S cenou ropy, která v průběhu září klesla na půlroční minimum a cenou zemního plynu, která se dostala až na dvouleté minimum, klesaly nejvíce akcie ze sektoru petrochemie. Nejvyšší měsíční výkonnost vykázal sektor telekomunikací, a to v USA i Evropě.

Hodnota podílového listu fondu vzrostla během září o 1,71% a fond opět překonal výkonnost indexu MSCI World, který slouží jako benchmark (o 0,25%). Od počátku roku dosáhl fond téměř osmiprocentního zhodnocení, což je o cca 3% více než v případě benchmarku fondu. V září byla výkonnost příznivě ovlivněna zejména výběrem titulů v USA a ve Velké Británii. Při pohledu na výkonnost sektorů uvidíme nejpříznivější výsledky v případě maloobchodních prodejců, výrobců softwaru a průmyslových podniků. Naopak bankovní tituly v portfoliu ovlivňovaly v září výkonnost fondu negativně (v relativním srovnání s benchmarkem).

V portfoliu fondu jsme v září pokračovali v snižování počtu titulů. Z portfolia jsme vyprodali celkem sedm titulů (zejména v sektoru potravinářství – PepsiCo, Altria Group), nově jsme naopak do portfolia zařadili pouze tři nové tituly (Merrill Lynch, MBIA, Deere), čímž jsme počet titulů zastoupených v portfoliu snížili na 62. Jak již bylo zmíněno, snížili jsme výrazněji váhu v sektoru potravinářství, ale také materiálů. Naopak jsme navýšili podíl v sektoru finančnictví, maloobchodu a průmyslu.