Amundi CR - akciový fond
Únor 2006

Také v únoru pokračovaly akciové trhy v mírném růstu. Podobně jako v uplynulém roce zaznamenávaly nejlepší výkonnost evropské trhy. Zisky evropských trhů se pohybovaly v rozmezí 0,5% (britský index FTSE100) až po 5,7% v případě španělského indexu IBEX. Právě na únorových výsledcích španělského indexu je patrné, co je v současné době vedle korporátních výsledků tahounem evropských trhů. Jsou to stále se množící úvahy o fůzích a akvizicích. Tentokrát se objevily v sektoru výrobců a distributorů energií, kde německá skupina E.On podala nabídku na převzetí španělské firmy Endesa. Naopak americké trhy spíše stagnovaly. Index S&P500 vzrostl jen o 0,05%, technologický index NASDAQ Composite dokonce o více než 1% poklesl, když korigoval lednový téměř pětiprocentní růst. V USA se v únoru objevilo na makroekonomické úrovni několik údajů o spotřebitelské důvěře, prodeji domů, ale zejména o růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí, které signalizují zpomalování ekonomického růstu. Prvotní reakce trhů tedy nebyla příliš optimistická, ale na druhou stranu tyto údaje mohou přispět ke zpomalení růstu úrokových sazeb, což ve střednědobém horizontu může akciovým trhům spíše prospět. Stejně tak klesaly také klíčové trhy v Asii, tam ale ztráty indexů přesahovaly 2%. Zde se negativně projevovaly zejména poklesy na trzích s komoditami, když zejména ceny mědi a ropy poklesly až o téměř 10%. Globální index MSCI World tak během února vzrostl o 0,18%. Od počátku roku tak tento celosvětový index posílil již o 3,35%.

Při pohledu na sektorovou výkonnost tentokrát vidíme velice rozdílné výsledky. Zatímco banky a akcie zmiňovaných výrobců a distributorů energií rostly více než tříprocentním tempem, naopak technologické tituly a zejména akcie petrochemických firem poměrně razantně poklesly. Výrazně oslabující cena ropy stáhla cenu těchto titulů v průměru až o více než 8% níže.

Výkonnost fondu Pioneer – akciový fond byla v únoru již čtvrtý měsíc v řadě pozitivní. Hodnota podílového listu vzrostla o 0,46%, za zmíněné čtyři měsíce pak dokonce o 8,7% a fond tak dosáhl nejvyšší úrovně od srpna 2001. V relativním srovnání si fond i nadále vede velice dobře. V únoru překonal svůj benchmark o 0,41%, zejména díky výkonnosti titulů v sektorech petrochemie, softwaru, pojišťovnictví a výrobců automobilů. Naopak horší výkonnost zaznamenaly akcie producentů materiálů a hardwaru.

V portfoliu jsme v únoru neprováděli zásadnější změny. Nově investované prostředky byly použity k navýšení stávajících pozic v akciích významných amerických firem Citigroup, Microsoft a AIG.