Amundi CR - akciový fond
Listopad 2005

V listopadu se na akciové trhy vrátila pozitivní nálada. Po obratu ve druhé polovině října, který ovšem ještě nestačil vymazat předchozí ztráty, pokračovaly klíčové světové indexy v růstu i v průběhu celého listopadu. Globální index MSCI World zahrnující v sobě 1600 nejvýznamnější světových společností posílil o více než 4%, což je nejlepší výsledek od prosince 2003. Tato příznivá výkonnost je ovlivněna zejména skutečností, že během listopadu rostly všechny hlavní akciové trhy bez výjimky. Výbornou výkonnost zaznamenaly zejména asijské burzy, když index japonské burzy Nikkei vzrostl o 9,3% a korejský index Kospi dokonce o více než 12%. Ale více než pětiprocentní růst si připsaly také trhy v Německu, Švýcarsku či technologický index NASDAQ Composite.

Trhy byly v listopadu příznivě ovlivňovány zejména třemi faktory: klesající cenou ropy, hospodářskými výsledky firem a úrokovými sazbami. Cena ropy během měsíce poklesla o další více než 4% a od nejvyšší hodnot na konci srpna je již o téměř osmnáct procent levnější. V listopadu také pokračovalo období zveřejňování hospodářských výsledků firem za třetí čtvrtletí. A zejména v Evropě více než dvě třetiny firem překonaly očekávání analytiků. V centru pozornosti byly také úrokové sazby. Zatímco v Evropě se schylovalo k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za posledních pět let, ve Spojených státech se stále častěji mluví o tom, že současná vlna zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou se chýlí ke konci. A to by pro akciové trhy byla příznivá zpráva.

Listopad také přinesl poměrně velké rozdíly v sektorové výkonnosti. Na jedné straně tak stojí například akcie v sektoru polovodičů, který posílil o 12,8% a také výrobců luxusního zboží (+8,3%) a na druhé straně naopak sektor telekomunikačních služeb, který ztratil 1,2%.

Hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond během listopadu vzrostla o 3,32% a fond během listopadu mírně zaostal za svým benchmarkem, díky horší výkonnosti akcií v sektoru potravinářství a telekomunikačních služeb a také díky větší daňové povinnosti vznikající s rostoucím akciovým trhem. Od počátku roku tak hodnota podílového listu vzrostla o téměř 10,5% a fond naopak svůj benchmark překonává.

Na počátku měsíce jsme v portfoliu fondu navýšili podíl japonských akcií. Do portfolia jsme nově zařadili akcie společností Sega Sammy a Shin-Etsu Chemical, navýšili jsme také podíl v akcií firmy Canon. Na druhé straně jsme realizovali profit prodejem akcií Takeda Chemicals.