Amundi CR - akciový fond
Květen 2005

Na rozdíl od předchozích měsíců byl měsíc květen pro akciové trhy měsícem velmi příznivým. Evropský akciový index DJ Stoxx 600 dosáhl nejvyšší úrovně od června 2002 a zároveň i jeho květnový růst byl jedním z největších za poslední měsíce. Akciovým trhům se tak dařilo i přes ne příliš dobré makroekonomické zprávy v Evropě a Spojených státech. Na počátku května americká centrální banka zvýšila podle očekávání úrokové sazby na 3%, ovšem následně zveřejněné údaje o americké průmyslové výrobě naznačily, že toto zvýšení úrokových sazeb by mohlo být na nějakou dobu poslední. Růst průmyslové výroby ve Spojených státech byl totiž nejmenším od června 2003. Ropa typu NYMEX Light Sweet Crude se během května opět dostala nad úroveň 50 USD za barel a obavy ze schopnosti uspokojit poptávku po této komoditě mohou být rizikem pro budoucí vývoj ceny.

Mezi klíčovými americkými indexy dosáhl v květnu nejlepších výsledků index Nasdaq Composite, který zvýšil svoji hodnotu o velmi slušných 7,63% a korigoval tak poměrně výrazně ztráty z předchozích měsíců. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Averages rostly o 3,00%, resp. 2,70%. Také americká měna v květnu výrazně posílila. Dolar se vůči euru dostal na svoje osmiměsíční maximum, když posílil o téměř 5%. Evropské akciové trhy měly podobný vývoj jako americké akciové trhy. K růstu všech nejdůležitějších evropských akciových indexů paradoxně přispěla i horší průmyslová výroba v Evropě, která stejně jako ve Spojených státech, byla spíše zklamáním. V Evropě totiž tyto makroekonomické údaje vedly k růstu tlaku na ECB, která by dle mnoha názorů měla zpomalující evropské ekonomice pomoci snížením základních úrokových sazeb. A prostředí nižších úrokových sazeb by bylo pochopitelně pro akciové trhy příznivější. Všechny nejdůležitější panevropské indexy rostly o více než 4% a dosáhly tak nejlepších hodnot za několik měsíců. Index DJ STOXX 600 vzrostl o 4,39%, index DJ STOXX 50 o 4,16% a index MSCI Europe Local o 4,40%. Ve srovnání jednotlivých burz zaznamenalo nejlepší výsledek Německo, kde index DAX získal 6,59%. Francouzský index CAC 40 vzrostl o 5,34%, britský FTSE 100 o 3,38% a švýcarský index SMI o 4,37%. I asijské akciové trhy zaznamenaly velmi zajímavé růsty. Index Nikkei 225 získal 2,43%, index Korea Composite vzrostl o 6,46%, naproti tomu index Hang Seng jako jediný ztrácel, když oslabil o 0,30%. V sektorové výkonnosti dosáhly nejlepších výsledků sektory informačních technologií a sektor dlouhodobé spotřeby, naopak nejhorších výsledků dosáhl sektor telekomunikací.

Hodnota podílového listu fondu Pioneer – akciový fond, Pioneer česká investiční společnost, a.s., otevřený podílový fond fond v průběhu května vzrostla o téměř tři procenta (+2,97%). Fond tentokrát mírně zaostal za svým benchmarkem, který vzrostl o 3,16%. V portfoliu fondu jsme započali provádět kroky vedoucí k vyšší koncentraci portfolia, které by mělo být v budoucnosti tvořeno přibližně 40 – 50 tituly. V první fázi jsme výrazně změnili strukturu portfolia japonských titulů. Odprodali jsme tak akcie pěti společností (Eisai, Ito En, Bandai, Pioneer Corp. a Nissan Motors) a nově jsme do portfolia naopak zařadili pouze dva tituly – Toyota Motors a Bridgestone. Tím jsme zároveň započali restrukturalizaci automobilového sektoru, která pak pokračovala prodejem akcií francouzské automobilky Peugeot a konečně nákupem akcií výrobce luxusních automobilů Porsche. Z portfolia fondu jsme dále odprodali akcie italské společnosti Pirelli, německé farmaceutické firmy Schering a zároveň jsme redukovali podíl v belgickém telekomunikačním operátoru Belgacom. Nově byly do portfolia naopak zařazeny akcie francouzské bankovní skupiny BNP Paribas, jež se tak staly jedním z klíčových stavebních kamenů všech akciových portfolií české rodiny fondů Pioneer.