Amundi CR - akciový fond
Srpen 2004

Situace na světových akciových trzích se v průběhu srpna po předchozích relativně prudkých poklesech stabilizovala. Americké indexy s výjimkou indexu Nasdaq Composite si připsaly zisky kolem 0,3%, index Nasdaq však opět oslabil o 2,61%. Příznivý měsíc vesměs zaznamenaly také asijské trhy, bohužel s výjimkou nejdůležitějšího indexu Nikkei 225, který oslabil o 2,15%. Ale například indexy burz v Hongkongu a v korejském Soulu posílily o 5%, resp. dokonce 9,3%! Naopak evropské burzy v srpnu mírně oslabovaly, panevropské indexy ztratily 0,5% až 1,2%. Jediným z významných evropských indexů, který v srpnu posílil, byl londýnský FTSE100, a to o 1,05%. Globální index Morgan Stanley Capital Index v srpnu poklesl jen o jednu setinu procenta.

Počátek měsíce přitom nevypadal příliš příznivě. Rostoucí ceny ropy a snížené odhady ziskovosti technologických titulů táhly zpočátku podobně jako v červenci akciové trhy dolů až k nejnižším úrovním v letošním roce. Ve druhé polovině měsíce však došlo k prudkému obratu a akciové trhy se vrátily na úrovně z počátku měsíce. Vývoj na akciových trzích v současné době reverzně odráží vývoj na trzích s ropou. Když se v polovině měsíce dostaly ceny ropy na nejvyšší úrovně, akciové trhy dosáhly letošních minim. Naopak poměrně prudký propad ceny ropy v druhé polovině měsíce, kdy ropa oslabila o téměř 15%, sebou přinesl solidní růst na akciových trzích. Optimismus na akciových trzích také posílily poměrně solidní hospodářské výsledky zejména evropských společností a také bezproblémový průběh olympijských her a republikánského konventu na konci měsíce.

Na sektorové bázi zaznamenaly nejlepší výkonnost společnosti z oboru materiálů, financí a distributorů energií, které globálně posílily v průměru o více než 2,5%. Naopak technologický sektor stále negativně ovlivňovaný slabšími výhledy klíčových společností jako např. Intel oslabil v průměru o téměř 4%!

Hodnota podílového listu fondu Živnobanka – akciový fond poklesla v srpnu o 0,8%, kdy fond zasáhly zejména poklesy technologických titulů ve Spojených státech. Hodnota aktiv ve fondu dosáhla na konci měsíce 322,6 mil. CZK.

V portfoliu fondu jsme v průběhu srpna provedli poměrně výrazné změny. Na počátku druhé poloviny měsíce jsme posílili pozice v klíčových titulech portfolia, a navýšili jsme tak podíl akcií až na úroveň kolem 96% a změnili jsme také sektorovou strukturu portfolia. O přibližně tři procenta jsme snížili váhu v technologických společnostech, uvolněné prostředky jsme pak investovali do akcií firem z tzv. defenzivnějších sektorů – energie, potravinářství apod., ale také například do telekomunikačních společností jako například Bellsouth Corporation.