Ocenění za správu aktiv institucionálních klientů - Evropa 2004

8.12.2004

Excellence in Institutional Asset Management - Europe 2004
Překlad článku z Financial News Supplement, listopad 2004

Pioneer Investments, investiční skupina bankovního uskupení UniCredito, získala v třetím ročníku soutěže Financial News ocenění pro nejlepší, v Itálii působící, společnost v oblasti správy fondů. Skupina je výrazně aktivní v různých částech světa a plánuje už nové iniciativy. O udělení ocenění je zmínka jenom v nadpisu článku a o výsledcích informuje závěrečná tabulka, v samotném textu je u této příležitosti představena skupina Pioneer Investments z nezávislého pohledu.

Matteo Perruccio, ředitel Pioneer Investments pro Itálii a šéf mezinárodního prodeje, řekl: "Jsme připraveni zahájit operace v UK. Abychom to mohli udělat, potřebujeme si vytvořit dobrou znalost akcií na tomto trhu, a zvážíme akvizice." Perruccio chce také rozšířit působení v alternativních investicích a v Asii.

Bankovní uskupení UniCredito, která byla vytvořeno v devadesátých letech fúzí několika italských bank, koupila v květnu roku 2000 americký Pioneer Group za 1,25 miliardy USD. Investiční část uskupení UniCredito byla krátce poté přejmenována na Pioneer Investments. O dva roky později zaplatil Pioneer Investments firmě Michael Goldman 110 milionů USD za skupinu Momentum spravující hedgeové fondy.


Říkalo se, že UniCredito zaplatilo za fondy Pioneer a Momentum příliš mnoho. Události však prokázaly, že Dario Frigero, ředitel Pioneer Investments udělal dobře, když tyto transakce schválil.

Aktiva ve správě po akvizicích vzrostla. Skupina Pioneer Investments byla oceněna agenturou Fitch Ratings hodnocením AA za svůj výzkum, efektivitu a schopnost inovovat. Čtyři z dluhopisových fondů Pioneer a devět z akciových fondů Pioneer jsou podle ratingové agentury Standard & Poor's za poslední rok hodnoceny v prvním kvartilu.

Skupina pronikla na španělský trh s pomocí poradenských služeb firmy Santander. Působení v Německu získalo solidní základ díky distribuční smlouvě se skupinou Dresdner. Skupina využila distribuční síť bankovní skupiny UniCredito v zemích střední Evropy, např. v České republice a v Polsku, aby tak rozšířila svůj dosah.

Skupina byla první globální firmou, která uvedla své produkty v Bulharsku a plánuje brzkou expanzi rovněž do Turecka. Pioneer Investments využila úspěchu v akvizici fondů v chilském systému penzijních fondů k dalšímu postupu v Latinské Americe. Zahájila své působení v Asii a v Číně plánuje založení joint-venture.

Fondem, který více než kterýkoliv jiný přispěl k posílení reputace skupiny, je fond Top European Players. Fond s třiceti tituly v portfoliu je řízen týmem vedeným Andrewem Arbuthnottem. Za poslední tři roky vyprodukoval k září průměrný roční růst 18,5% p.a. a může se pochlubit pětihvězdičkovým hodnocením od agentury Morningstar. Úspěšně konkuruje se známějším fondem European Special Situations společnosti Fidelity.

Pod vedením investičního ředitele Giordana Lombarda se společnost Pioneer drží svého stylu zaměřeného na výzkum. Skupina Pioneer Investments směřuje k hodnotově řízenému přístupu. v nedávné době nakoupila minoritní podíl ve fondu Oak Ridge, který spravuje portfolio o velikosti 1,5 miliardy USD, aby tak využila růstový styl americké skupiny.

Tradiční produkty Momentum ze skupiny zajišťovacích fondů, nově rozšířené nízkorizikovou variantou svého produktu All Weather, rozproudily evropské transakce Pioneer Investments. Společnost Pioneer si pojistila své první významné akvizice na institucionálním trhu UK ziskem dvou fondů ze skupiny hedgeových fondů.

Perrucio předpokládá, že v perspektivě pěti let fondy ze skupiny hedgeových fondů poskytnou skupinou největší růstové příležitosti. Společnost Goldman právě připravila nízko rizikovou variantu svého fondu AllWeather, aby využila strategií s nízkou volatilitou. Druhé místo v soutěži o nejlepší italskou firmu v oblasti správy aktiv získala společnost Sanpaolo IMI. Třetí místo získala firma RAS Asset Management, s odstupem za Sanpaolo IMI a UniCredito.


Mike Foster