Akcie z rozvíjejících se trhů mohou růst pomaleji, než se očekává

článek Romana Dvořáka pro Hospodářské noviny

Když se v nedávném průzkumu ptali finančních poradců ve Spojených státech, jaká investice bude podle nich nejvýkonnější během příštích deseti let, většina z nich odpověděla - akcie rozvíjejících se trhů.
Ačkoli jsou rozvíjející se ekonomiky méně zadlužené a rostou rychleji než vyspělé, není správné přeceňovat vliv těchto fundamentů na akciové trhy. Ty málo rozvinuté sice patřily k nejvýkonnějším za posledních deset let, ale nyní již dva roky zaostávají za trhy americkými. Není přitom běžné, aby akcie z rozvíjejících se trhů zaostávaly za akciemi z Ameriky zrovna v období růstu.
Jak se akciím z rozvíjejících se trhů bude dařit během příštích deseti let, nebude skoro vůbec záviset na rychlosti růstu HDP, ale třeba i na politické situaci či cenách komodit. Čína je typickým příkladem země s největším růstem HDP, ale nulovým růstem akcií za posledních dvacet let. Nemusí být rozhodující, zda se rozvíjející se ekonomiky budou nadále těšit rychlejšímu růstu firemních zisků a s podporou centrálních bank i vyššímu růstu HDP při rozumné míře inflace.
Firemní ziskovost a úrokové sazby budou sice za deset let vysvětlovat dohromady větší část výkonnosti akcií, ale pořád asi pětina z toho bude připadat na nyní neznámé faktory. Ty pak mohou klidně způsobit, že akcie z rozvíjejících se trhů nebudou za deset let nejvýkonnější. Důvod vyhýbat se jim to však rozhodně není.

Roman Dvořák (analytik Pioneer Investments ČR)