Skupina Pioneer Investments již poosmé podpořila Cenu Jaroslava Seiferta

Skupina Pioneer Investments v ČR včera již poosmé podpořila prestižní Cenu Jaroslava Seiferta. V roli generálního partnera předala letošnímu laureátovi, básníku Karlu Šiktancovi, finanční dar ve výši 250 000 korun. Karel Šiktanc převzal Cenu Jaroslava Seiferta pro rok 2011 za svou básnickou sbírku Nesmír. V pětadvacetileté historii udílení této ceny byla poprvé nominována stejná osoba opakovaně. Poprvé odborná porota Karla Šiktance ocenila již v roce 1989 za samizdatovou sbírku Srdce svého nejez. Prestižní literární ocenění básníkovi předal předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.

Z rukou Emanuela Ranného pak oceněný umělec převzal litografii s názvem Málobraní.

„Cena Jaroslava Seiferta pro mě znamená velmi mnoho už jenom z toho důvodu, že se Seifertem jsem u poezie začínal. To on vydal mojí první báseň a doporučil k publikaci i první sbírku. A dnes, jakoby mě nechtěl od poezie pustit,“ uvedl ve své řeči Karel Šiktanc.

„Stejně jako v jiných oborech lidské činnosti, jsou i v umění a literatuře silné osobnosti nesmírně cenné a je pro nás ctí je podporovat,“ pronesl Roman Pospíšil, generální ředitel Pioneer Investments v ČR a SR a dodal: „dnešní opakované ocenění pana Karla Šiktance prestižní Cenou Jaroslava Seiferta je, myslím, nesporným důkazem toho, že jeho umělecký odkaz v průběhu let neztrácí nic ze své hodnoty a čtenářské atraktivity.“

„Dívám se na našeho hlavního sponzora pana Romana Pospíšila z Pioneer Investments a děkuji mu za dlouholeté sponzorování Seifertovy ceny. Bez vašeho vzácného pochopení a sponzorování by Seifertova cena nebyla tím, čím je,“ uvedl ve svém projevu František Janouch, který poukázal na to, že Karel Šiktanc je mlád 83 let, což je přesně tolik let, kolik bylo Jaroslavu Seifertovi, když dostal Nobelovu cenu.

Slavnostním večerem, který se již tradičně uskutečnil v Rezidenci primátora v Městské knihovně v centru Prahy, provázel Václav Žmolík, rozhlasový a televizní redaktor. Ceremoniálu se zúčastnili osobnosti českého kulturního a politického života, jako například primátor Hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda nebo Ivan M. Havel, matematik a kybernetik a šéfredaktor časopisu Vesmír.

Do světa poezie vstoupil Karel Šiktanc již na počátku padesátých let minulého století. V té době odešel ze studií na pedagogické fakultě a vydal se na dráhu redaktora. V této profesi pracoval například pro vydavatelství Mladá fronta nebo Československý rozhlas a aktivně publikoval v řadě tehdejších titulů. V období normalizace publikoval v různých samizdatových periodikách jak doma, tak v zahraničí. Po roce 1989 pak přispíval především do Literárních novin. Ve stejném roce také nahradil Václava Havla ve funkci předsedy Obce spisovatelů. V minulém roce mu bylo uděleno státní vyznamenání Za zásluhy. Kromě básnické tvorby se Karel Šiktanc věnoval také práci pro rozhlas a televizi jako scénárista. Známé jsou i jeho knihy pro děti.

Pioneer Investments, Praha