Itálie již platí vyšší úroky než Španělsko

Článek Leoše Bartoně pro deník E15

Na dluhopisových trzích zemí periferií eurozóny, a zvláště pak v Itálii, bylo minulý týden velmi živo. Turbulenci v cenách dluhopisů tohoto regionu zřejmě odstartovaly spekulace na oslabení pozice italského ministra financí Giulia Tremontiho, který je trhy vnímán jako dostatečný garant fiskální disciplíny v této zemi. Výnos do splatnosti dvouletých italských státních dluhopisů začínal týden na úrovni 3,50%, poté prudce vystoupal až k hladině 4,70%!, aby po následném uklidňování situace jak ze strany politické reprezentace Itálie, tak i některých představitelů ECB, došlo ke stabilizaci výnosu těchto dluhopisů mírně nad hladinou 4%.

K ochlazení spekulačních aktivit investorů také přispěla čtvrteční primární aukce italských státních dluhopisů, neboť poptávka byla téměř dvojnásobná. Bohužel však nepotěšila vládní představitele - vzhledem k tomu, že musel být akceptován výrazný nárůst výnosů dluhopisů všech nabízených splatností, aby byl na trhu umístěn veškerý nabízený objem. Například výnos desetiletých dluhopisů tak vzrostl na 5,9%, což bylo zatím nejvíce v historii.

Druhou italskou porážkou pak byl fakt, že výnosy dvouletých italských dluhopisů se minulý týden, poprvé od vzniku evropské dluhové krize po pádu cen řeckých dluhopisů, dostaly nad výnosy obdobných španělských. Pro představu - v eurozóně kreditně nejbezpečnější dvouleté německé dluhopisy jsou obchodovány s výnosem blízko úrovně 1,20%!. Italské vládě tak starosti spíše stále narůstají, neboť ratingové agentury Moody´s i Standard & Poor´s se již nechaly slyšet, že rating Itálie revidují. Předpokládá se tak jeho snížení, což by v budoucnu nejspíše znamenalo další nárůst výnosů…

Leoš Bartoň, Pioneer Investments