John Pollen portfolio manažerem fondu Pioneer Emerging Markets Fund

Ke konci července 2009 se portfolio manažerem fondu Pioneer Emerging Markets Fund stal John Pollen. John Pollen působí v Pioneer Investments jako ředitel sekce pro akcie rozvíjejících se trhů a dohlíží na akciový tým pro globální rozvíjející se trhy. S řízením akciových aktiv rozvíjejících se trhů má více než dvacetileté zkušenosti.

John Pollen je od roku 2005 ředitelem sekce pro akcie rozvíjejících se trhů (Emerging Markets Equity) a manažerem fondu Pioneer Funds – Emerging Markets Equity, který je distribuován v Evropě. Sídlí v Londýně a v týmu má dva portfolio manažery a třináct analytiků, kteří se specializují na akcie rozvíjejících se trhů v pobočkách skupiny Pioneer Investments v Dublinu, Moskvě, Singapuru a Varšavě. V letech 1999 až 2005 působil jako ředitel sekce pro akcie evropských rozvíjejících se trhů (European Emerging Markets Equity).

Než začal John Pollen v roce 1995 pracovat ve společnosti Pioneer Investment Management Limited, která je přidruženou společností Pioneer Investment Management, Inc., působil u Standard Bank of South Africa v Johannesburgu jako portfolio manažer domácích akcií a vedoucí mezinárodní investiční strategie jak pro institucionální, tak pro individuální klienty. Po absolutoriu londýnské King's College pracoval v letech 1982 až 1995 v Barings Asset Management v Londýně a Tokiu, kde měl na starosti evropská akciová portfolia (včetně rozvíjejících se trhů). V oblasti investic se John Pollen pohybuje od roku 1982 a od roku 1989 se soustředí na rozvíjející se trhy, zejména na východní Evropu.

John Pollen ve funkci nahradil Christophera Smarta, manažera fondu Pioneer Emerging Markets Fund a Pioneer Emerging Markets VCT Portfolio. Christopher Smart skupinu Pioneer ke konci července opustil. Nyní působí ve vládě prezidenta Baracka Obamy jako náměstek tajemníka ministerstva financí pro Evropu a Eurasii. Na této pozici se bude moci věnovat svým zájmům na poli mezinárodních financí a hospodářských problémů, jimž čelí Evropa, Rusko a ekonomiky dalších čtyřiceti šesti zemí. Christopher Smart získal titul Ph.D. v oboru mezinárodních vztahů na Kolumbijské univerzitě v USA, je odborníkem na Rusko a v této oblasti má rozsáhlé zkušenosti.

„Taková příležitost se naskytne jen jednou za život, a proto jsem si ji nemohl nechat ujít,“ komentuje Christopher Smart odchod z Pioneer Investments. „Vždy jsem doufal, že část své kariéry strávím ve státní správě, a toto je skvělá příležitost, jak se v dnešní pohnuté době podílet na vývoji globální ekonomiky,“ dodal.

John Pollen, Christopher Smart a rozsáhlý tým akciových analytiků pro rozvíjející se trhy skupiny Pioneer v minulosti úzce spolupracovali na podobných investičních strategiích, a tudíž se očekává, že přechod bude plynulý. Investiční styl ani strategie fondu Pioneer Emerging Markets Fund a souvisejícího portfolia VCT se nijak měnit nebudou.

Pioneer Investments, Praha